Njegov delodajalec, direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik, je bil nad idejo navdušen, rezultat pa so že štiri čebelje družine na strehi Cankarjevega doma. Sprva so bile le tri, a so se male nabiralke že namnožile. Po besedah Petrovčiča prav zato, ker se v središču Ljubljane tako dobro počutijo. Po njegovih ocenah jih je sedaj že kakšnih 120 tisoč.

Cankarjeve čebele bodo pomagale oprašiti tudi ljubljanske vrtove

"Ljubljana je zelo zeleno mesto, veliko je parkov, nasadov in drevoredov. Rožnik, Ljubljanski grad in park Tivoli so pogozdeni. Spomladi cvetijo javor, sadno drevje, okrasne cvetoče grmovnice, pravkar se odpira akacija na Ljubljanskem gradu, čez mesec dni bo sledila lipa, ki jih je v Ljubljani zelo veliko, nazadnje pa še kostanj na Rožniku. Ko se glavna paša konča, pa še do pozne jeseni po parkih in vrtovih cveti morje cvetlic," Petrovčič opiše pravcato čebeljo pojedino, ki jo ponujajo ljubljanske zelenice.

Teh je skoraj toliko, da čebel pravzaprav že primanjkuje. Letošnjo pomlad naj bi zato brez obiska opraševalk ostala marsikatera ljubljanska češnja. Petrovčič je zato prepričan, da bodo tudi "Cankarjeve čebele" malce pripomogle k opraševanju vrtov Ljubljančanov.

Med "mestnih" čebel celo bolj kakovosten od podeželskega

Izkušnje iz ostalih evropskih mest kažejo na to, da se čebele v mestu zelo dobro počutijo, pravi Petrovčič: "V Parizu imajo 400 panjev, v Berlinu celo 2000. Mesto in promet torej ne vplivata na razvoj čebel."

Po drugi strani pa so lahko čebelje paše v mestu tudi veliko čistejše kot na podeželju, saj tam drevesa velikokrat škropijo z različnimi kemičnimi sredstvi, zaradi česar lahko pride do pomorov čebel, poleg tega pa tovrstni strupi slabo vplivajo tudi na kakovost medu.

Že sedaj se je v panjih na strehi Cankarjevega doma nabralo kakšnih 20 ali 25 kilogramov medu, ki ga bodo stočili že prihodnji teden, potem pa si obetajo vsaj še eno, morda pa tudi dve točenji, tako da bo medu na koncu od 60 do 80 kilogramov.

Čebele ne bodo motile nikogar

Pa lahko čebelje družine v središču mesta predstavljajo kakšno nevarnost za meščane? "Ne, nikakor!" zatrdi Petrovčič in doda, da je kranjska čebela zelo miroljubna in ni napadalna. Poleg tega pa so panj postavili visoko na teraso, tako da pot čebel poteka kakšnih 20 metrov nad ulico, kjer zagotovo ne bodo motile nikogar.

Če pa kakšno čebelo slučajno srečamo na sprehodu skozi Tivoli in se nam zaplete med lase (česar ne stori nalašč, temveč samo zato, ker je "na pol slepa", pravi Petrovčič), je najpomembnejše, da ne skačemo ali krilimo z rokami, saj hitro gibanje čebele vzdraži. Sicer pa je za delo s čebelami zelo pomembno tudi to, da nisi preveč preznojen ali nadišavljen, pa tudi, da ti zadah ne smrdi po alkoholu, saj lahko vse to zmoti čebele, še razloži Petrovčič.