"Kobilarna Lipica ima od sedaj naprej nov center kulturne in turistične ponudbe," je še dejala kulturna ministrica v slavnostnem nagovoru ob nocojšnjem odprtju muzeja. Poudarila je, da ni lepšega kot odpiranje muzeja na dan muzejev, še posebej muzeja z jasnim ciljem, ki želi umestiti Lipico in lipicanca na zemljevid najpomembnejših lokacij evropske kulturne dediščine in okrepiti vlogo lipicanca kot nacionalnega simbola.

Zbranim je spregovorila tudi norveška veleposlanica v Sloveniji Guro Katharina Helwig Vikor. Preko 800.000 evrov vreden projekt je bil skoraj v celoti sofinanciran iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma in finančnega mehanizma EGP, 15 odstotkov potrebnih sredstev je dodalo še ministrstvo za kulturo. Veleposlanica je poudarila, da je muzej izjemnega pomena za to okolje in za ohranjanje slovenske kulturne dediščine, zato je tudi uspel pridobiti toliko sredstev iz Norveškega finančnega mehanizma.

Direktor Kobilarne Lipica Tomi Rumpf je v nagovoru poudaril pomen Kobilarne Lipice, ki ne pomeni le konjev in pašnikov, pač pa veliko več. Današnjega odprtja sta se med drugimi vidnejšimi gosti udeležili tudi slovenska ministrica za obrambo Ljubica Jelušič in veleposlanica Romunije v Sloveniji Dana Manuela Constantinescu.

Zamisel o muzeju lipicanca se je porodila pred šestimi leti, pred dvema letoma pa so jo začeli uresničevati. Uredili so ga znotraj ene najbolj značilnih stavb starega zgodovinskega jedra kobilarne, v depandansi.

Projekt Muzeja lipicanca bo pomembno prispeval k sodobni predstavitvi kobilarne. V okviru projekta so namreč v Lipici oblikovali tudi nove tiskovine kobilarne, od kataloga razstave, turistične brošure ter vodnika po posestvu, pripravili elaborate za prenovo vodenih ogledov po posestvu. V okviru projekta pa so pripravljene tudi označevalne table, s katerimi želijo obiskovalcem omogočiti tudi bolj samostojen ogled in spoznavanje Lipice, ne le njenega stavbnega jedra, pač pa želijo v prihodnosti za obiskovalce bolj odpreti tudi širše lipiško posestvo.

V muzeju lipicanca Lipikum, ki se razprostira na več kot 300 kvadratnih metrih, bodo obiskovalci dobili vse najpomembnejše informacije o Lipici in lipicancih. V njem bodo predstavljeni nastanek te pasme konja, vloga konja v mitologiji in umetnosti ter povezanost konja s človekom. Osrednji del razstave bo namenjen Lipici, njeni zgodovini in vlogi ter življenju lipicancev. Predstavljena bodo tudi življenjska okolja lipicanca ter stavbna in kulturna dediščina Lipice.