Prokhorov se je raje prepustil poslom z zlatom, aluminijem, bančništvu, medijem in drugim dejavnostim ter si po podatkih revije Forbes nabral za osemnajst milijard dolarjev bogastva, športnim navdušencem in Američanom pa je najbolj znan kot lastnik profesionalnega košarkarskega moštva New Jersey Nets, za katerega igra tudi Slovenec Saša Vujačič. Zdaj pa se to nepolitično obdobje "najbolj zaželenega ruskega samca", kot mu tudi pravijo, očitno spreminja. Prokhorov je v ponedeljek presenetljivo napovedal, da si želi voditi rusko stranko Prava stvar in z njo na decembrskih parlamentarnih volitvah zasesti drugo mesto.

"Težak in nepričakovan korak"

Napoved 46-letnega Prokhorova je povzročila val ugibanj o dogajanju v zakulisju, zlasti ker je bilo razbrati, da si pohoda v politiko ni prav želel, pa so ga k temu močno prepričevali, če ne kar prisilili. Prokhorov je sicer dejal, da se ni posvetoval z nikomer iz Kremlja, a je tudi dodal, da je vodenje stranke sprva zavrnil (ko se je o tem govorilo pretekli mesec, je povedal, da gre za prvoaprilsko šalo), nato pa je dobil poplavo klicev sodelavcev, prijateljev in bližnjih, ki njegovih razlogov za zavrnitev niso razumeli. "Zato sem se odločil za ta težak in v ogromni meri nepričakovan korak," je dejal. Analitik moskovske organizacije za raziskave Levada Center Denis Volkov je za New York Times dejal, da Prokhorov verjetno ni imel izbire: "Največji ruski poslovneži so pod nadzorom oblasti. Če oblast reče, da moraš voditi stranko, potem vodiš stranko."

Kaj bo 39. najbogatejši Zemljan prinesel v dinamiko ruskega političnega prizorišča, ni čisto jasno. Tudi zato, ker ni jasno, kaj se bo zgodilo z glavnima akterjema, predsednikom Dmitrijem Medvedjevim in premierjem Vladimirjem Putinom. Marca prihodnje leto bodo v Rusiji predsedniške volitve in oba sta v preteklosti dejala, da si ne bosta hodila v zelje oziroma da bo kandidiral le eden, a za zdaj ni jasno, kdo in ali bosta dosegla dogovor.

Za Hodorkovskega slab konec

Stranka Prava stvar je edina, ki je do zdaj podprla drugi mandat Medvedjeva, ki naj bi stal za njo, medtem ko jo je Putin po ocenah nekaterih ruskih analitikov uspešno oviral pri poskusih, da postane agilnejša na političnem prizorišču. Znano je tudi, da je Prokhorov vložil velike vsote denarja v projekte, ki jih je v svojem

programu obljubljal Medvedjev. A se je javno pojavljal tudi skupaj s Putinom.

Njegovo vodenje , ki naj bi ga potrdili na junijskem kongresu, naj bi stranko Pravo stvar naredilo bolj prepoznavno in naj bi pomagalo Kremlju, da uspešnejše nagovarja razočarane liberalne volilce in jih prepriča k volilni udeležbi, čeprav ni dvoma, da bo vladajoči politični blok s Putinovo Združeno Rusijo na čelu slavil.

Prokhorov lahko upa, da jo bo odnesel s čim manj praskami, če bi se rivalstvo med taboroma Putina in Medvedjeva razvilo v odkrit boj. Je namreč prvi vidnejši ruski oligarh, ki je po letu 2003 vstopil v politiko. Za zadnjega se je poskus končal zelo slabo. To je bil lastnik naftnega podjetja Yukos Mihail Hodorkovski, ki so ga leta 2003 aretirali in je bil obsojen na skupno štirinajst let zapora v procesu, ki ga je po trditvah kritikov dirigiral Kremelj in je bil opozorilo milijarderjem, naj se držijo stran od politike. Razen če so tja zelo odločno vabljeni...