Pričakovati je, da bo tudi letošnji dan družine zaznamovalo sprejemanje predloga družinskega zakonika, ki bo po okoli letu dni parlamentarne obravnave prihodnji teden na plenarni seji. Usoda zakonika pa je kljub t.i. kompromisni različici pred drugim branjem v državnem zboru nejasna.

Po kompromisnem predlogu istospolni par lahko sklene partnersko, ne pa zakonsko skupnost. Skupaj ne moreta posvojiti otroka, lahko pa eden od njiju posvoji otroka drugega. Predlog je sicer pridobil glasove SD, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, s tem pa je zakonik morebiti izgubil podporo LDS.

Obenem ga ne podpirajo niti opozicija niti civilne iniciative, ki opozarjajo na razvrednotenje materinstva in očetovstva. SDS in Civilna iniciativa za družino in pravice otrok računata na popravke zakonika na plenarni seji DZ, sicer napovedujeta referendum.

Na pomembnost družine, njeno vlogo v družbi in izzive, ki jih prinaša, bodo v teh dneh spomnile številne vladne, nevladne organizacije in civilne iniciative.

V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok ob tem dnevu čestitajo vsem družinam in vsem, ki načrtujejo družino. Med drugim opozarjajo, da današnji življenjski ritem postavlja družine pred velike izzive in da so materialne stiske mnogih družin iz dneva v dan večje. Prepričani pa so, da se je za družino vredno potruditi in si zanjo vzeti čas. Kot poudarjajo, je družina temelj naše družbe. V današnjem sporočilu pa so znova kritični tudi do predloga družinskega zakonika.

V Zavodu iskreni.net so zaskrbljeni nad odnosom do družine v Sloveniji. Posebej opozarjajo na odgovornost krogov družbene moči, ki bi lahko ustvarjali zdravo okolje za rast družin, pa tega ne storijo. Zato vlado še enkrat pozivajo, da umakne sporni družinski zakonik in, da probleme posameznih drugih interesnih skupin rešuje brez poseganj v pravice družin in ustrezno poskrbi predvsem za varstvo pravic otrok.

V zavodu so mesec maj razglasili za mesec družine in v tem smislu želijo javnost opozoriti na široko paleto družinske problematike danes. Hkrati pa si prizadevajo za vzpostavitev Družinskega centra v letu 2012, ki bo deloval tako na preventivnem kot kurativnem področju družin. Že peto leto zapored pripravljajo osrednji dogodek ob tem dnevu - festival družin, ki bo 22. maja v Termah Olimia.

Anin sklad, ki združuje več kot 374 družin z okoli 2000 otroki, je danes v župniji Sv. Jakob ob Savi (Šentjakob) pripravil srečanje družin, na katerem praznujejo družinski dan.

Tudi v Tednu družin, med 15. in 22. majem, bodo po Sloveniji potekala številna strokovna predavanja na različne družinske teme.

V tem času, že trinajsto leto zapored, Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije v sodelovanju s kulturno-umetniškimi ustanovami pripravlja akcijo Za družine brezplačno, ki pomeni prost vstop za družine v prostore in na prireditve kulturno umetniških organizacij.

S to akcijo si pri Zvezi družin prizadevajo, da bi starši in otroci prostore umetnosti prepoznali kot prostore kakovostnega in predvsem skupnega preživljanja prostega časa in tako dosegli, da bi otroci v čase svoje odraslosti "odnesli" smisel za lepoto in ustvarjalnost, ki bi jim lepšala vsakdan.

V Zvezi družin menijo, da ni naključje, da je Generalna skupščina ZN za letošnje geslo mednarodnega dneva družin izbrala Soočenje z družinsko revščino.

Slovenija se, v primerjavi z drugimi evropskimi državami, dokaj dobro spopada z družinsko revščino, saj je po tveganju revščine otrok po podatkih Zveze družin na ravni skandinavskih držav (11,2-odstotno). To pomeni, da je leta 2009 11,2 odstotka otrok do 17 let živelo v družinah z dohodki pod pragom tveganja revščine.

Tudi primerjava stopnje tveganja revščine gospodinjstev brez otrok s tistimi z otroki kaže, da je tveganje revščine pri prvih višje kot pri drugih, kar je tudi rezultat primerne socialne in družinske politike v Sloveniji, so prepričani v zvezi. Obseg sredstev za denarne socialne pomoči v letu 2009 se je realno povečal za 15,6 odstotka, za otroške dodatke pa za štiri odstotke, še navajajo.

Nadpovprečno ogrožene z revščino so velike družine z vsaj tremi nepreskrbljeni otroci (15,7 odstotka je takšnih družin), pa tudi enostarševske družine. Tako je po zadnjih podatkih v Sloveniji kar 28 odstotkov enostarševskih družin z vsaj enim vzdrževanim otrokom živelo pod pragom tveganja revščine.