Tepco bo moral žrtvam najhujše jedrske nesreče po Černobilu pred 25 leti plačati nekaj deset milijard dolarjev odškodnin. Več kot 80.000 ljudi je moralo zapustiti svoje domove, kmetije in podjetja v 20-kilometrskem pasu okoli nuklearke, ki je bila poškodovana v cunamiju.

Vlada premiera Naota Kana je za pomoč Tepcu, največjemu elektropodjetju v Aziji, sprejela načrt finančne pomoči, ki ga bo financirala z izdajo obveznic. Vlada bo z načrtom dobila večji nadzor nad Tepcom in preprečila bankrot največjega javnega podjetja v državi, kar bi povzročilo pretres na japonskih finančnih trgih.

Tepco, ki z električno energijo oskrbuje Tokio in širšo regijo Kanto, je tudi največji izdajatelj podjetniških obveznic, saj zavzema osem odstotkov 765 milijard dolarjev vrednega trga podjetniških obveznic.

Vladni načrt mora potrditi še parlament, kar pa ni gotovo, saj so se nekateri poslanci zavzeli za ostrejše ukrepe, da bi zagotovili, da stroškov ne bodo nosili davkoplačevalci. Vlada se je znašla tudi pod kritikami, da je načrt namenjen predvsem zaščiti delničarjev in lastnikov obveznic.

Elektropodjetje v Čubuju je medtem danes začelo ugašati še eno jedrsko elektrarno, ki se tako kot nuklearka v Fukušimi nahaja ob obali. Zaprtje elektrarne Hamaoka, ki se nahaja na potresno ogroženem območju Tokai 200 kilometrov jugozahodno od Tokia, je zahtevala vlada, poroča francoska tiskovna agencija AFP.