Pri nakupu novega bivališča ne odločata več samo lokacija in cena ali kakovost objekta, temveč čedalje pogosteje tudi kakovost vode, ki priteče iz pipe. Je zdrava? Je dovolj neoporečna, se sprašujejo, preden se vselijo. In dobijo značilni uradni odgovor iz lokalnega komunalnega podjetja, da je voda v bližnjem zajetju najbolj kakovostna v okolici. Kar drži. Pozabijo pa dodati, da se ta kakovostna voda v vodovodnem omrežju meša s preostalo.

Anekdoto nam je zaupal bralec, ki pravi, da zavida ostarelemu sosedu, ki ima svoj vodnjak in omenjeno "najboljšo vodo v okolici". Toda po dosegljivih podatkih Slovenci pijemo kakovostno vodo, ki teče iz pip. Zanimivo - in po svoje boleče - je spoznanje, da se že vse od osamosvojitve izboljšuje kakovost slovenskih voda, k čemur je prispeval predvsem propad "umazane" industrije na začetku tranzicije (primer vrhniške usnjarne IUV) in prehod na čistejšo in z vodo manj potratno proizvodnjo. Zato po novem tudi industrijska poraba vode ni problematična, prav tako pa je stabilna poraba vode v gospodinjstvih. Po podatkih statističnega urada je leta 2009 povprečni prebivalec porabil približno 117 litrov na dan. Pri porabi vode smo Slovenci skromni, rekli bi, da smo komaj dovolj umiti, saj na primer povprečni Američan porabi več kot 400 litrov vode na dan.

Kar 97 odstotkov pitne vode v Sloveniji načrpamo iz podzemnih virov, ki so po uradnih analizah v dobrem kemijskem stanju. To pomeni, da je obremenjenost slovenskih voda z nevarnimi snovmi majhna. Vendar imajo manjši vodovodni sistemi, ki oskrbujejo do 500 prebivalcev, slabšo mikrobiološko sestavo in so zato zdravstveno bolj oporečni od velikih sistemov. Zaradi razpršene poselitve pa je zelo majhen del slovenskih gospodinjstev priključen na čistilne naprave. Po podatkih statističnega urada iz leta 2007 ta delež znaša 48 odstotkov, kar je v primerjavi s 70-odstotnim povprečjem Evropske unije malo. Gradnja čistilnih naprav za majhno število prebivalcev je namreč draga, odpadne vode pa tako končajo v okolju. Kakovost slovenskih voda se počasi izboljšuje, vendar 12,6 odstotka podzemnih virov pitne vode v letu 2008 še vedno ni izpolnjevalo standardov za dobro kemijsko stanje, s katerim ocenjujejo onesnaženost vode z nevarnimi snovmi. pm