Na zbornici smo predvsem zato, ker je bilo ministrstvo za pravosodje izjemno aktivno pri usklajevanju nove zakonodaje glede plačilne discipline, stečajev. Od članov želimo slišati, ali že vedo, kako vse spremembe učinkujejo v praksi, in jim morda odgovoriti na kaka konkretna vprašanja. Od gospodarstva so želeli tudi slišati, kaj bi bilo treba še spremeniti in s kako dinamiko. "Skratka, čisto operativni sestanki, ki tudi rodijo rezultate," je pojasnila predsednica LDS.

Na obisku pri županji Ljutomera Olgi Karba so po besedah Kresalove zvedeli, da se je izvrševanje dela pomurskega zakona ustavilo, in še nekaj stvari, za katere je mogoče ukrepati na vladi.

V Lendavi pa je razširjeni delegaciji LDS župan Anton Balažek predstavil vizijo razvoja, ki se sklada z geotermalno energijo. Kresalova upa, da mu bo politika znala pomagati. Slišala pa je tudi pohvale na račun policije.

Minister za pravosodje Aleš Zalar je bil zadovoljen že s prvimi neformalnimi pogovori, ker zakoni, ki so bili nedavno sprejetri v DZ in so povezani z iniciativo zbornice, očitno dajejo dobre rezultate. Zakoni, ki so usmerjeni v krepitev plačilne discipline, so po njegovem ključni v tem tem trenutku, saj gospodarstvo potrebuje pravno okolje, ki podpira urejeno poslovanje.

Po drugi strani pa mora biti po mnenju Zalarja pravno okolje zelo nepopustljivo do tistih, ki kršijo pravila igre. "Prav zdaj se pred različnimi sodišči odvijajo večji procesi zoper posameznike, ki se jim očita kar precejšnje oškodovanje podjetij. Ljudje se bodo morali počasi navaditi, da je pravna država nepopustljiva. Zakon je enak za vse in ni pomembno, ali je v postopku župan, znani podjetnik ali kdorkoli drug, za vse veljajo enaka pravila igre," je povedal Zalar.

Prepričan je, da javnost ne bo več nasedala trditvam, da gre za politično konstruirane procese, saj teh časov po njegovem že dolgo nimamo več, pravosodje pa je neodvisno od politike, ki mora le zagotavljati okvir za hiter tek teh postopkov.