Slovensko Cerkev na srečanju v Ogleju predstavljajo štirje škofje: ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres, ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, koprski škof Metod Pirih ter koprski pomožni škof Jurij Bizjak. Sicer pa so v Oglej prišli škofje iz vseh držav, kjer je bil nekoč oglejski patriarhat, torej tudi s severovzhoda Italije, s Hrvaške, Madžarske, iz Avstrije in Nemčije.

"V Oglej sem prišel predvsem, da bi vas utrdil v veri!" je papež dejal v nagovoru pred baziliko in dodal, da v "današnjem času človeštvo lahko prejme upanje za prihodnost samo od Kristusa". Sveti oče se je navezal na zgodovino Ogleja in krščanstva v njem ter vernike pozval, naj živijo krščanstvo tako, da bodo v prihodnji narodi na ozemlju nekdanjega oglejskega patriarhata živeli v plodnem in dolgotrajnem miru. Nadškof Stres je pred srečanjem s svetim očetom v Ogleju za STA dejal: "Tudi za nas Slovence je bil Oglej dolga stoletja središče, od tod so bili naši predniki evangelizirani, prejeli so krščansko vero in zato je to velika potrditev prav temu srednjeevropskemu krščanstvu".

Medtem ko se krajevna Cerkev pripravlja na velik pastoralni dogodek, na sinodo Aquilaia 2, je prav obisk papeža tudi potrditev prizadevanja, da bi v sedanjem času, po dolgih stoletjih, krščanstvo dobilo svojo potrditev in svoj nov življenjski zagon, je še dejal Stres. Sicer pa je svoj pastoralni obisk na severovzhodu Italije Benedikt XVI. začel v Ronkah, kamor je prispel z letalom. Od tam je s papeškim avtomobilom odšel v Oglej v spremstvu goriškega nadškofa Dina De Antonija, ki ga je nagovoril tudi s slovenskim: "Dobrodošel!"

Papež odletel v Benetke

Papež Benedikt XVI. je z nepredvidenim ogledom starokrščanskega mozaika v oglejski baziliki in nagovorom sklenil pastoralni obisk v Ogleju in odletel v Benetke. Tam bo v nedeljo v parku San Giuliano daroval sveto mašo, že nocoj pa bo nagovoril vernike in turiste na Trgu svetega Marka. Papež je v nagovoru zbranim v baziliki večkrat omenil Slovenijo, posebej pa se je osredotočil na vlogo kristjana danes. Povabil je vse ljudi, naj bodo pozorni in dobri do ljudi, ki potrebujejo pomoč - karitativna dejavnost je posebej v času gospodarske krize zelo pomembna. Nagovoril je družine, ki so pravzor človeške družbe in za Cerkev osnovna celica družbe.

Vsem je priporočil: "Bodite pozorni na mlade, imajo veliko sposobnosti in treba jih je opogumiti ter spremljati, da bodo srž dobrote, ki jo imajo v sebi, znali razviti." Opomnil je, da si preveč prizadevamo za zemeljske dobrine, materializem in individualizem pa predstavljata veliko rano sodobnega življenja. Prosil je, naj si krščanski laiki prizadevajo, da bodo dali tudi političnemu življenju krščanski pečat. Oglej ima častitljivo zgodovino, povezuje mnoge narode, je dejal sveti oče in poudaril: "Srečati se tukaj, v Ogleju, pomeni vrniti se h koreninam in postati živi kamen Cerkve."

Rekel je, da je območje zelo pomemben prostor, saj je središče ne le za vzhod in zahod, ampak tudi za sever in jug: "Jadransko morje povezuje srce Evrope, saj prinaša v središče duh Sredozemlja." Tako je opozoril predvsem na dejstvo, da postaja priseljevanje tudi v Srednji Evropi izjemno aktualno in kristjani se vse bolj srečujejo z drugimi verstvi. "V središče moramo spet postaviti družino," je še dejal v oglejski baziliki in dodal, naj družina temelji na zvestobi in naj bo odprta do življenja. S tem je opozoril na velik problem natalitete v Evropi in še posebej na severovzhodu Italije.

Bodite pristni kristjani!

Vse prisotne je pozval, naj bodo pristni kristjani tudi v današnji družbi, ki je drugačna, in zato morajo biti kristjani živi pričevalci Kristusa, spoštujejo naj druge, a tudi pričujejo o Kristusu, "ki je edini trdna skala, na kateri morajo kristjani tudi v prihodnje graditi Cerkev". Zbrane vernike je tudi pozval, naj si prizadevajo za družbo, ki bo pravična in humana. "Pričajte o Božji ljubezni in ne bojte se naporov, vaše cerkvene skupnosti naj pričajo o Kristusu, živite iz Božje besede in ne zanikajte ničesar iz evangelija!" je vzkliknil sveti oče. "Kristjani poznamo razlog našega upanja in zato lahko pokažemo svetu pot, resnico in življenje!" je bil jasen papež Benedikt XVI.

Papeža je v Ogleju pričakalo več tisoč vernikov, ob cesti iz Ronk, kjer je pristal z letalom, pa do Ogleja, pa ga je po podatkih policije pozdravilo prek 40.000 ljudi. Na trgu pred baziliko je bilo tisoč sedemsto predstavnikov političnega in verskega življenja, ob baziliki pa še več kot tri tisoč vernikov in so imeli posebna dovoljenja za dostop do bazilike. Več tisoč ljudi pa je bilo še za ogradami, saj so bile varnostne razmere ob papeževem prihodu izjemno stroge. Med verniki v Ogleju so bili tudi verniki iz Slovenije in zamejstva, vihralo je tudi veliko slovenskih zastav.