Med razpravo so namreč člani odbora predlagali več dodatnih sklepov oz. spremembe sklepov, ki jih je predložila predlagateljica nujne seje, poslanska skupina SDS. Predsednik odbora Vili Trofenik (Zares) je zato predlagateljem dal možnost, da o teh predlogih sprememb razmislijo.

Poslanska skupina SDS odboru sicer predlaga, naj urad za nadzor proračuna in računsko sodišče pozove, da preverita ravnanja nekdanjega ministra za lokalno samoupravo Henrika Gjerkeša. Prav tako v SDS še predlagajo, naj se komisiji za preprečevanje korupcije in organom pregona posreduje gradivo in magnetogram s seje.

V SDS namreč menijo, da obstajajo sumi nepravilnosti pri sklepanju posla za promocijske izdelke z znaki skladov EU v Sloveniji. Kot so opozorili v zahtevi za sklic seje, je SVLR avgusta lani z dvema različnima podjetjema na isti dan sklenila "popolnoma identična sporazuma z istimi zneski". Z vsakim podjetjem naj bi sklenili posel vreden 1,1 milijona, skupaj torej 2,2 milijona.

Ob predstavitvi teh navedb je zato Zvonka Laha (SDS) zanimalo, zakaj se je sporazuma podpisalo z obema ponudnikoma in zakaj niso sklenili protikorupcijske klavzule. Prav tako je Lah želel vedeti, ali drži, da je bilo blago dvakrat naročeno pri dveh izvajalcih.

Gjerkeš je razložil, da je predlagatelj seje "zelo po svoje razumel sam postopek in sploh koncept delovanja sukcesivnega naročanja". Po njegovih besedah navedbe SDS ne držijo.

Kot je namreč pojasnil, Evropska komisija ob dodelitvi evropskih sredstev zahteva, da se določen delež sredstev, do štiri odstotke, nameni za obveščanje javnosti o tem. V Sloveniji so se odločili v ta namen porabiti 2,5 odstotka vseh sredstev oz. 1,3 milijona evrov. Izvajalce se je iskalo prek javnega naročila, torej po uradnem postopku.

Izbrani so bili trije izvajalci, eden od njih je odstopil še pred podpisom pogodbe. S preostalima dvema pa so okvirni sporazum "seveda sklenili na isti dan". Za Gjerkeša bi bolj čudno bilo, če sporazuma ne bi podpisali na isti dan. Kot je namreč opozoril, gre za pogodbo, skupaj vredno le 1,1, milijona in ne 2,2, oba ponudnika pa med seboj tekmujeta za vsako dobavo materiala posebej. Sodelovanje z obema ponudnikoma je podpisano do leta 2014.

Pritrdila mu je tudi direktorica urada za kohezijsko politiko na SVLR Mateja Čepin, ki je dodala, da ni nobenega utemeljenega suma, da bi bilo z razdeljevanjem sredstev kaj narobe.

Lah je kljub temu vztrajal, da se mu postopek "ne zdi preveč gospodaren", saj imata obe izbrani podjetji zagotovljen posel, in to kar do leta 2014. Mirko Brulc (SD) mu je odvrnil, da "gre zopet za igrico obremenjevanja članov odbora in blatenje vlade".