Na novinarsko vprašanje, kako ocenjuje položaj, v katerem vlada izvaja program krepitve gospodarstva, medtem ko državljani ne čutijo pozitivnih posledic, industrijska proizvodnja in zasebna potrošnja pa se znižujeta, je Kosorjeva napovedala, da "bodo državljani občutili vplive, ker je govorila o dejstvih in ne zgolj o številkah". Ponovila je, da "vlada ni otok", ter da se vsi morajo prizadevati za izhod iz krize.

"Zastavila si bom vprašanje, kaj bi se zgodilo, če vlada ne bi sprejela omenjenega programa, ki je dobil podporo vladnih partnerjev, Hrvaške narodne banke (HNB) in mednarodnih institucij? Bilo bi nemerljivo slabše, in to je odgovor na vaše vprašanje," je dejala Kosorjeva, ki je danes večinoma ponavljala zgodbo o dosežkih njene vlade.

Poudarila je, da je treba vztrajati pri izvajanju programa, ki temelji na kratkoročnih ukrepih, ki jih nameravajo izpeljati do konca letošnjega leta, poleg tega pa še na ukrepih, ki naj bi jih izpolnili do vstopa države v EU, ter dolgoročnih ukrepih, kot sta pokojninska in zdravstvena reforma.

Večkrat je rekla, da vlada uspešno uvaja red v delovanje državne uprave, ko gre za likvidnost javnih podjetjih, omejitev stroškov države ali umikanje ovir za investitorje, ki so ključni za izvajanje 30 kapitalnih projektov vlade iz programa krepitve gospodarstva. Spomnila je, da sta tudi boj proti korupciji in pravosodna reforma vključeni v vladne gospodarske ukrepe.

Dejala je, da zaenkrat ne razmišljajo o rebalansu državnega proračuna. "Tudi če bo rebalans, bomo stroške zagotovo krčili in ne zvišali," je povedala.

Kosorjeva je danes posebej izpostavila nove podatke o znižanju brezposelnosti na 308.869 oseb, potem ko je aprila zaposlitev našlo 28.849 državljanov, od katerih jih je 7800 sodelovalo v popisu prebivalstva. Pričakuje, da bo na Hrvaškem kmalu manj kot 300.000 brezposelnih.

Povedala je, da je v državnih službah zaposlenih 52.128 oseb, ter da so med lanskim in letošnjim aprilom zaradi zahtev EU zaposlili 1545 novih strokovnjakov. Reformo javne uprave in administrativne ureditve države pa je napovedala po parlamentarnih volitvah, za katere je potrdila, da je denar zagotovljen.

Dodala je, da vlada zaenkrat ne opaža kazalcev, ki bi govorili o znižanju za letos predvidene gospodarske rasti v višini 1,5 odstotka. Guverner HNB Željko Rohatinski je namreč v četrtek v Opatiji ocenil, da se bo letošnja rast gibala zgolj okrog enega odstotka.

Ob tem je Kosorjeva zavrnila poročanje nekaterih hrvaških medijev, da naj bi novinarsko konferenco sklicala, da bi lahko odgovorila Rohatinskemu. "Ni moja navada, da odgovarjam prek medijev, posebej pa ne guvernerju neodvisne institucije. Današnjo novinarsko konferenco smo napovedali prejšnji teden," je še povedala Kosorjeva, ki je sicer zelo kratko in splošno odgovorila na nekaj novinarskih vprašanj.