Poleg sedmih let zapora zaradi dobičkarstva in petih zaradi pranja denarja sta al Adlija, enega najtesnejših Mubarakovih sodelavcev, doleteli še denarna kazen v višini 15 milijonov egiptovskih funtov ali približno 2,5 milijona dolarjev ter zaplemba premoženja, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Ves čas je vztrajal, da je nedolžen.

Sojenje na obrobju Kaira so spremljali strogi varnostni ukrepi. Med izrekom kazni je bivši minister, oblečen v belo zaporniško haljo, sedel v črni kletki v sodni dvorani, piše francoska tiskovna agencija AFP. Kot še dodaja, je bila dvorana polna predvsem novinarjev in policistov, članov al Adlijeve družine ali njegovega odvetnika pa ni bilo videti.

Habib al Adli je bil na čelu Mubarakovih varnostnih sil več kot desetletje. Sedaj ga čaka še eno sojenje, na katerem se bo moral braniti pred obtožbami, da je policistom med letošnjo ljudsko vstajo ukazal streljanje na protivladne protestnike. V primeru obsodbe mu grozi smrtna kazen. V 18 dneh protestov je bilo ubitih več kot 840 ljudi.

Korupcije in drugih kaznivih dejanj so obtoženi tudi sam Mubarak in okoli 20 nekdanjih visokih uradnikov in z vladajočim režimom povezanih poslovnežev, med drugim nekdanji premier, predsednika obeh domov parlamenta in eden od Mubarakovih sinov.

Že pred letošnjimi protesti je al Adli med ljudmi vzbujal sovraštvo in hkrati strah zaradi številnih zlorab, storjenih s strani njegovih varnostnih agentov. Skupine za človekove pravice trdijo, da je mučenje med njegovim ministrovanjem postalo povsem vsakdanja rutina. Policistom so za zlorabe le redko sodili, ko pa so jim, so jih doletele le zelo nizke kazni.