Center za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarja na previdnost ob nabiranju rastlin, podobnih čemažu. "Na istih rastiščih namreč najdemo tudi močno strupen jesenski podlesek," so za spletni portal Žurnal24 povedali na centru. "Zamenjave so lahko usodne zaradi močnega strupa kolhicina, ki ga vsebuje jesenski podlesek in je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren."

Zastrupitev z jesenskim podleskom sicer poteka v več fazah. Zdravnik Miran Brvar je za Žurnal24 opisal zastrupitev: "Dve do 12 ur po zastrupitvi bolnikom postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. 24 do 72 ur po zastrupitvi pride do okvare srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč." Pri bolnikih, ki preživijo prvo fazo zastrupitve, se po štirih do petih dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga zniža število belih krvnih celic in ploščic, zato se poveča nevarnost za okužbe in krvavitve. "Po dveh do treh tednih bolnikom izpadejo še lasje," dodaja Brvar.

Nevarni sta tudi čemažu podobni šmarnica in bela čmerika, še opozarjajo na centru za zastrupitve. Zastrupitev z belo čmeriko povzroči slabost, bruhanje, drisko, glavobol, meglen vid, oslabelost, počasen srčni utrip, nizek krvni tlak in prehodno izgubo zavesti.