Telesni stražarji so videli, kako je vijugal in se lovil na kolesu, nato pa padel. Pritekli so na pomoč, Ferrero pa je bil nezavesten. Ko so prišli reševalci, je bilo prepozno, piše italijanski časnik La Stampa. Policija v Cape Townu je sporočila, da je umrl zaradi srčnega napada.

Pietro je v Cape Town prišel z očetom Micheleom, ki je z 18 milijardami dolarjev (12,5 milijarde evrov) 32. najbogatejši človek na svetu in najbogatejši Italijan, pred kratkim pa je na tej lestvici prehitel Silvia Berlusconija.

V tem tednu bi se morali s 30 menedžerji tega koncerna odločiti, kjer postaviti Ferrerovo novo, 19. tovarno na svetu.

La Stampa piše, da je bila v času nesreče ura štiri popoldne in ni bilo prevroče. Pietro Ferrero je imel odmor med dvema poslovnima sestankoma, kolo pa je vozil na cesti, ki povezuje Cape Town in Hout Bay. Ferrero je oboževal svoje kolo, pogosto ga je bilo moč videti, kako v spremstvu sodelavcev kolesari po ulicah Albe, kjer je sedež Ferrera.

Pietro je skušal modernizirati koncern

Wall Street Journal piše, da bi lahko smrt Pietra Ferrera zelo negativno vplivala na podjetje, saj so, kljub temu da je bil na mestu direktorja skupaj z leto dni mlajšim bratom Giovannijem, v poslovnem svetu verjeli, da je ravno Pietro sprejemal najpomembnejše odločitve, s katerimi je skušal podjetje modernizirati in razširiti. Temu se je njegov 85-letni oče vedno upiral.

Podjetje je leta 1942, med drugo svetovno vojno, ustanovil Micheleov oče, prav tako Pietro, ki je majhen lokal in pekarno svoje žene Piere v Albi spremenil v tovarno sladkarij.

Glede na to, da je bilo med vojno težko priti do kakava, se je Pietro odločil, da bo izkoristil lešnike, ki jih je bilo v Piemontu v izobilju. Izumil je sladko kremo, mešanico kakava in lešnikov, kar je kasneje postala glavna sestavina in skriti recept za Nutello.

Podjetje je zacvetelo v petdesetih

Ustanovitelj Pietro Ferrero je leta 1949 umrl, tovarno pa je prevzel njegov sin Michele in jo hitro spremenil v mednarodno pomembnega proizvajalca sladkarij. V petdesetih letih je prodrl na nemško tržišče, načelno pa se je izogibal nakupom podjetij – namesto tega je se je usmerjal v razvoj novih proizvodov, prilagojenih različnim tržiščem.

Nutello so začeli proizvajati v začetku šestdesetih let, čokolado Kinder so v Nemčijo začeli uvažati leta 1968, na koncu šestdesetih pa je nastal tudi TicTac, namenjen severnoameriškemu tržišču. Leta 1974 so na italijansko tržišče prišla znana čokoladna jajca Kinder Surprise.

Tragično preminuli Pietro Ferrero je diplomiral iz biologije, pri 21 letih (leta 1985) je začel delati pri nemški podružnici podjetja, nato pa je prešel v središč koncerna v Albi, kjer se je ukvarjal s tehnologijo in proizvodnjo. Leta 1992 je začel voditi Ferrerove operacije v Evropi, 1997 pa sta z bratom postala direktorja. Njihov oče je ostal predsednik uprave, še naprej je nadzoroval strategijo.