Pahor in Fischer sta uvodoma ugotovila, da so dvostranski odnosi med državama dobri, gospodarsko sodelovanje pa intenzivno in močno razvejano, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Glede dogodkov na avstrijskem Koroškem je avstrijski predsednik izrazil pričakovanje, da bodo pogajanja o dvojezični topografiji v kratkem zaključena. Pahor je izrazil zadovoljstvo nad pogovori in dodal, da Slovenija podpira rešitve, ki bodo sprejemljive za vse tri krovne organizacije slovenske manjšine. Upa tudi, da bodo vpletene strani našle skupen jezik in primeren dogovor za dvojezične krajevne napise ter ostala vprašanja.

V luči dogodkov na Japonskem sta Pahor in Fischer spregovorila tudi o varnosti jedrske energije. Strinjala sta se, da imajo države suvereno pravico odločati o energetski politiki. Ob tem sta dodala, da je potrebno pri jedrski energiji skrbeti za najvišjo možno mero varnosti. Jedrske elektrarne je potrebno nenehno nadzorovati in izboljševati njihove varnostne sisteme, da se preprečijo morebitne nove nesreče v prihodnosti, sta menila.

Ob koncu pogovorov sta se slovenski premier in avstrijski predsednik dotaknila tudi razmer na Zahodnem Balkanu in se strinjala, da je širitveni proces ključen za stabilnost in napredek celotne regije.

Fischer tudi v Luki Koper

Avstrijski predsednik Heinz Fischer, ki končuje dvodnevni obisk v Sloveniji, je danes s sodelavci obiskal Luko Koper. Vodstvo koprske družbe je predstavilo poslovanje in načrte, obe strani pa sta se strinjali, da je priložnosti za sodelovanje glede na velik obseg menjave, ki jo Avstrija opravi po morju, v prihodnje še veliko. Kot so še sporočili iz Luke Koper, Avstrija po morju uvozi in izvozi tudi do 18 milijonov ton blaga, pot do Jadrana pa je njena najbližja pot do morja. Luka Koper danes pokriva četrtino skupne avstrijske prekomorske menjave in je za Rotterdamom drugo najpomembnejše pristanišče za Avstrijo.

Za Luko Koper je Avstrija drugi najpomembnejši trg in predstavlja kar 30-odstotni delež v celotnem ladijskem pretovoru koprskega pristanišča. V letu 2010 so v Luki Koper za avstrijske partnerje pretovorili rekordnih 4,6 milijona ton blaga, kar je 38 odstotkov več kot v letu 2009. Velik napredek je bil dosežen pri pretovoru kontejnerjev, ki jih je bilo za Avstrijo 59 odstotkov več kot v letu 2009. Pri uvozu prevladujejo surovine, energenti, projektni tovori in avtomobili, pri izvozu pa les, kovinski proizvodi in raznovrstno blago v kontejnerjih.

Fischer danes končuje prvi obisk v Sloveniji, odkar je lani v drugo prevzel predsedniški položaj. Danes je poleg obiska Luke Koper predvideno še srečanje s premierom Borutom Pahorjem in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem.