Testiranje naštetih funkcionarjev bi enkrat na leto opravljal inštitut za sodno medicino ljubljanske medicinske fakultete na podlagi vzorcev las, urina ali krvi. Kdo bi bil na določen dan na vrsti, bi določali z žrebom, izvide pa javno objavljali na spletnih straneh. Testiranje bi opravljala štiričlanska komisija, v kateri bi bil en predstavnik omenjenega inštituta, en predstavnik organa, pri katerem funkcionar deluje, ter dva novinarja. Eden iz Društva novinarjev Slovenije in eden iz pred nekaj leti ustanovljenega Združenja novinarjev in publicistov.

Iz obeh društev zato, da bi v primeru, če bi novinar iz levega DNS hotel kaj prikrivati, to preprečil predstavnik iz neodvisnega ZNP, je kasneje pojasnil Zmago Jelinčič, ki predloga zakona sicer ni podpisal, ga pa podpira. Zakon so namreč vložili poslanci SDS. V obrazložitvi so zapisali, da so krizno stanje v gospodarstvu in v državi, velika nezaposlenost, velik javni dolg in tako naprej povezani s prisotnostjo kokaina med slovenskimi politiki. Poslanci SDS in SNS, ki edini podpirajo zakon, niso navedli nobenega imena funkcionarja, ki naj bi bil "prepleten z gejevsko kokainsko prepredenostjo", kot je zapisal Aleksander Lucu v Nedeljskem dnevniku, poslanci SDS pa so to vzeli za podlago zakonu o obveznem testiranju funkcionarjev na droge. Pri tem so navajali prakso iz nekaterih evropskih držav in Avstralije, vendar nikjer v teh državah nimajo podobnega zakona.

Obvezno testirajo tudi pilote in strojevodje, zakaj torej ne bi smeli tudi politikov, med katerimi je droga zelo razširjena, je predlog SDS utemeljeval France Cukjati. Nasprotniki iz koalicije in SLS so namreč opozarjali na verjetno neustavnost tega poseganja v nedotakljivost človekove telesne in duševne celovitosti, njegove zasebnosti ter osebnostnih pravic posameznika (35. člen). Državni sekretar Ivan Eržen je k temu dodal, da testiranja z vidika varnosti pri delu sicer določajo že obstoječi predpisi. Se pravi, da je mogoče že zdaj testirati funkcionarja, toda obstajati mora utemeljen sum in rezultatov testa se ne sme objavljati.

Cukjati je vseeno vztrajal in trdil, da obvezno testiranje funkcionarjev terja javnost, ki ima pravico vedeti vse o njihovem psihofizičnem stanju. Franco Juri (Zares) se je vprašal, ali ne bi kazalo najprej testirati avtorje tega zakona. Ocenil je, da gre še za en poskus obračunavanja z nasprotniki, ki ga uprizarja opozicijska SDS. Naj se predlagatelji zakona ugriznejo v jezik, ko bodo na koalicijo naslavljali pozive, naj se raje kot sama s seboj ukvarja z reševanjem problemov ljudi, je predloge SDS zavračal tudi Dejan Levanič iz SD. O tem, ali je zakon primeren za drugo branje, bodo glasovali danes zvečer, vendar je zelo malo možnosti, da bi zato dobil večino glasov.