Začasno zaprtje omenjenih poglavij je zelo pomembno, saj se nanašata na tri četrtine celotnega proračuna EU in bosta Hrvatom prinesla konkretne koristi, sta poudarila madžarski zunanji minister Janos Martonyi in komisar za širitev Štefan Füle.

Martonyi je dejal, da je konec pristopnih pogajanj Hrvaške "na dosegu", in ocenil, da je cilj za končanje pogajanj Hrvaške do konca junija sicer "zelo ambiciozen", a "dosegljiv". Povedal je tudi, da je danes bolj optimističen, kot je bil še pred nekaj tedni.

Tudi komisar Füle je poudaril, da je Hrvaška v zadnjem času dosegla "izjemen napredek" in da je končanje pogajanj "na dosegu". Glede cilja, da bi bila končana do konca junija, pa je bil zadržan, češ da komisija ne želi govoriti o datumih, ki so v rokah Hrvaške.

Füle je tudi poudaril, da bo Evropska komisija spremljala izpolnjevanje meril v okviru začasno zaprtih poglavij tudi po koncu pogajanj, torej tudi med ratifikacijskim procesom, kar je glavna novica z današnje novinarske konference po pristopni konferenci s Hrvaško.

S tem je komisar upravičil stališče komisije, da za Hrvaško ne bo treba vzpostaviti posebnega mehanizma za preverjanje na področju pravosodja, ki je bil uveden in še obstaja za Romunijo in Bolgarijo, ki sta se uniji pridružili leta 2007.

Tako madžarski minister kot komisar sta izpostavila, da mora Hrvaška okrepiti prizadevanja na področju pravosodja, na primer v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, pri reformi javne uprave in pri sodelovanju s haaškim sodiščem.

Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je zatrdil, da je Hrvaška popolnoma predana izpolnitvi teh ciljev in končanju pogajanj do konca junija. "Vemo, da je to zahtevno, a je izvedljivo," je poudaril.

Madžarski minister in komisar sta danes poudarila, da ne vidita povezave med obsodbo hrvaških generalov Anteja Gotovine in Mladena Markaća ter potekom hrvaških pogajanj. Jandroković pa je zatrdil, da Hrvaška je in bo sodelovala s Haagom.

Ob tem je hrvaški minister poudaril, da je to prvostopenjska sodba in da se Hrvaška z vsemi ugotovitvami sodišča ne strinja, a da bo na koncu spoštovala odločitev sodišča, saj je demokratična in pravna država.

Jandroković je tudi dejal, da nedavne javnomnenjske raziskave, ki kažejo na majhno podporo Hrvatov vstopu države v EU, "ne izražajo dejanskih razmer", in menil, da bodo že naslednje javnomnenjske raziskave pokazale večjo podporo.

Komisar je sicer danes odločno zavrnil vsakršna ugibanja o povezovanju vstopa Hrvaške v EU in podelitve statusa kandidatke Srbiji, na kar je pred dnevi v Bruslju opozoril madžarski premier Viktor Orban. Vsaka država napreduje na podlagi lastnih dosežkov, je poudaril.

Evropska komisija bo 12. oktobra predstavila letna poročila o napredku držav na poti v EU, tudi za Srbijo, pri čemer bo podala mnenje o tem, ali naj države članice tej državi dodelijo status kandidatke, je še pojasnil Füle.

Hrvaška ima sedaj zaprtih 30 od skupno 35 poglavij. Za zaprtje ji preostanejo še štiri poglavja - pravosodje, konkurenca, ribištvo ter finančne in proračunske določbe pa tudi poglavje razno, o katerem se sicer ne pogaja.