Noč je danes na novinarski konferenci na Brdu pri Lukovici poudaril, da je nacionalni program za ohranitev kranjske čebele najbolj pomembna poteza v zadnjih letih za ohranitev te čebele. Program bo podal odgovore na težave v čebelarstvu, je prepričan Noč, ki pa obenem ostro opozarja, da se na Nacionalnem veterinarskem inštitutu izvaja premalo raziskav za iskanje za našo klimo primernega naravnega sredstva za zatiranje varoje in nasploh premalo raziskav na kranjski čebeli.

"Letos, ko so čebele bolje prezimile, bomo pozabili na vse probleme. Govorim o strokovnih službah. V dobrih letih je treba iskati rešitve za slabše letine," je poudaril Noč in dodal, da na svojih čebelah skoraj ne delamo raziskav. Čebelarska zveza je lani ponudila več kontejnerjev čebel za raziskave. "Do jeseni jih niso prišli niti iskat, ker se niso mogli dogovoriti, kaj bi s tem počeli," je dejal Noč.

Čebelarska zveza Slovenije je obenem za letošnji dan Zemlje pripravila zgibanko Brez čebel ni življenja. V zgibanki so navedene medonosne rastline. Zveza si namreč prizadeva, da bi na javnih površinah, ki so v lasti občin in države, sadili drevesa in ostale rastline, ki so medovite. S tem bi po mnenju Noča ohranjali slovenske avtohtone rastline ter čebelam in ostalim opraševalcem omogočili hrano. Omenjeno pobudo je zveza že posredovala ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ministrstvo za okolje.

Korak naprej v smeri varovanja čebel je tudi akcija zveze, kjer bodo iskali čebelam prijazne občine in podjetja.

Preko projekta Ohranimo čebele zveza pridobiva tudi sredstva za sklad za ohranitev čebel. Sredstva so namenjena za postavitev učnih čebelnjakov ob osnovnih šolah. Kot je pojasnil tajnik zveze Anton Tomec, so do sedaj pridobili dovolj sredstev, da bodo letos postavili kar osem tovrstnih učnih čebelnjakov, in sicer v okviru čebelarskih društev Rače pri Mariboru, Postojna, Bohinj, Laško, Blagovica, Dobrna, Šenčur in Ponikva.

Noč je minulo zimo za čebele ocenil ko ugodno vendar izpostavil, da ne smemo na tem zaspati. "Večjih izgub kot v preteklih letih to zimo nismo beležili. Glavni razlog je gotovo vedno boljše znanje čebelarjev," je pojasnil in dodal, da je bilo lansko leto za čebele skoraj idealno za čebele, saj so zaradi več cvetnega prahu dobro prešle v zimo. "Tudi sredstvo za zatiranje varoje, ki smo ga dobili od države, je bilo zelo učinkovito," je še dejal in pojasnil, da bodo isto sredstvo uporabljali tudi letos, da pa je vedno večja uporaba tudi bolj naravnih sredstev.

Vlado Avguštin z zveze je poudaril, da se navkljub pozivom pomori čebel zaradi nepravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev vendarle ponavljajo. Rezultat čebelarstva je odvisen tudi od odnosa med kmetom in čebelarjem. Dejstvo je, da je pridelek kmetov odvisen o pridnosti čebelarja in da je pridelek čebelarja odvisen od delovanja kmeta, meni Avguštin.

Da ne bi bili več priča zastrupitvam čebel čebelarji uporabnike fitofarmacevtskih sredstev pozivajo naj te uporabljajo z načeli dobre kmetijske prakse in varstva okolja.