V uradu predsednika republike Danila Türka so leta 2008 skupaj z okoli 220.000 evri, ki so jih namenili za predsedovanje EU, porabili slabih 4,09 milijona evrov proračunskih sredstev. Lani so porabili skoraj milijon manj, in sicer dobre 3,14 milijona evrov. To pa je za okoli 26.000 evrov več od porabljenih sredstev v letu 2009.

Kot poudarjajo v Türkovem uradu, so v preteklih treh letih porabili manj sredstev od načrtovanih, leta 2008 so privarčevali 7,9 odstotka, leta 2009 14,7 odstotka in lani devet odstotkov odobrenih sredstev.

Letošnji proračun uradu namenja okoli 3,43 milijona evrov, na podlagi izkušenj iz preteklih let pa v uradu zagotavljajo, da bodo z racionalnim delovanjem tudi letos porabili manj. Kot pojasnjujejo, varčujejo predvsem na področjih potovanj, reprezentance, materialnih stroškov in investicij.

Manjšo porabo od letošnjih odobrenih proračunskih sredstev napovedujejo tudi v kabinetu predsednika vlade. Leta 2008, ko je Janeza Janšo na mestu predsednika vlade ob koncu leta nasledil Borut Pahor, so od načrtovanih 2,75 milijona evrov brez upoštevanja sredstev za predsedovanje EU porabili okoli 2,28 milijona evrov. Od približno toliko odobrenih sredstev v letu 2009 pa so privarčevali dobro petino oziroma skoraj pol milijona evrov.

Lani so v kabinetu porabili za dobrih 90.000 evrov več kot leta 2009. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je to zaradi povečanih aktivnosti predsednika vlade v tujini, ki so povezane z aktualnimi razmerami na gospodarskem in političnem področju. Ob tem dodajajo, da so kljub temu prihranili dva odstotka odobrenih sredstev pri plačah in 4,7 odstotka pri materialnih stroških.

Kabinetu predsednika vlade je v letošnjem proračunu namenjenih slabih 2,1 milijona evrov, kar je za okoli 160.000 evrov več, kot so načrtovali lani. Sredstva se povečujejo predvsem zaradi spremembe načina obračunavanja stroškov obratovanja in tekočega vzdrževanja, navajajo v kabinetu.

Glede na dosedanje racionalno poslovanje pa zagotavljajo prihranek odobrenih proračunskih sredstev, saj tudi letos nadaljujejo z "varčevalno nastrojeno politiko". V preteklih dveh letih so največ sredstev prihranili na področju plač in materialnih stroškov, so pojasnili za STA.

Dodatnih zaposlitev ne predvidevajo

Število zaposlenih v kabinetu v tem mandatu je po njihovih navedbah nižje, kot je bilo v prejšnjem mandatu, tudi brez upoštevanja petih dodatnih dovoljenih zaposlitev v letih 2007 in 2008 zaradi predsedovanja EU. Leta 2004, ko je na mestu predsednika vlade Antona Ropa nasledil Janez Janša, je bilo v kabinetu 28 zaposlenih. V letih od 2005 do 2008 se je število zaposlenih gibalo od 33 do 39. Leta 2009 je bilo zaposlenih 27, lani pa eden več. Trenutno je zaposlenih 27 ljudi, dodatnih zaposlitev pa ne predvidevajo, so zapisali.

Kabinet predsednika DZ pa ni samostojno stroškovno mesto z dodeljenimi proračunskimi sredstvi, temveč so sredstva za kabinet razdeljena na več oddelkov, so pojasnili v DZ. Tako kot vsi oddelki DZ je po njihovih navedbah tudi kabinet vključen v varčevalni načrt, ukrepi se odražajo na materialnih stroških - na plačah in investicijah DZ.

Lani so v DZ od dobrih 26,59 milijona evrov, predvidenih v rebalansu proračuna, porabili skoraj 1,7 milijona evrov manj. Leta 2009 so porabili dobrih 26,13 milijona evrov, leta 2008 pa dobrih 25,95 milijona evrov.

Kot pojasnjujejo, so zmanjšali študentsko delo, celovito uveljavili sistem upravljanja dokumentov v informacijskem sistemu DZ, znižali stroške papirja, grafičnih storitev in razmnoževanja gradiva, saj spodbujajo elektronsko poslovanje na vseh področjih. Skrbijo tudi za varčevanje s papirjem, vodo in električno energijo, prav tako pa so zmanjšali stroške za reprezentanco, cvetlične aranžmaje in naročene publikacije.

V času lanskih parlamentarnih počitnic so izvedli le najnujnejša vzdrževalna dela v stavbi DZ in nekaterih službenih stanovanjih, letos so sanirali v lanskih študentskih demonstracijah poškodovano pohištvo v pisarni predsednika DZ, celotne prenove prostorov kabineta in prostorov generalne sekretarke, ki je bila predvidena že v prejšnjem mandatu, pa zaradi varčevalnih ukrepov niso realizirali. Tako so po njihovih ocenah prihranili med 70.000 in 100.000 evri.

Do varčevanja tudi s prerazporejanjem

Za manjšo porabo sredstev v DZ skrbijo tudi s prerazporejanjem zaposlenih, saj se na tak način izognejo nekaterim novim zaposlitvam ob odhodih zaposlenih.

V kabinetu predsednika DZ je trenutno zaposlenih osem oseb, tako je bilo tudi lani, ko so eno upokojitev nadomestili s prerazporeditvijo zaposlenega iz druge organizacijske enote. V začetku leta 2008 je bilo v kabinetu zaposlenih devet oseb, ob koncu pa sedem. V letu 2009 so ob prenehanju delovnega razmerja uslužbencu zaposlili drugo osebo in eno prerazporedili v kabinet iz druge enote. Za plače zaposlenih v kabinetu so tako leta 2008 porabili slabih 255.000 evrov, leta 2009 dobrih 193.000 evrov, lani pa nekaj manj kot 222.000 evrov.

V primerjavi z letom 2009 so se lani povečali tudi stroški za mednarodno dejavnost predsednika DZ. Za uradne obiske predsednika DZ z delegacijo ter mednarodna srečanja in konference so leta 2009 porabili dobrih 18.000 evrov, lani pa dobrih 39.000 evrov.