Seja se bo v ponedeljek kot običajno začela s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Borutu Pahorju in ministrom.

V torek pa bo državni zbor odločal o usodi predlaganih ustavnih sprememb, s katerimi vlada želi razbremeniti ustavno sodišče odločanja o "bagatelnih zadevah", da bi se to lahko posvečalo resnično relevantnim ustavnopravnim vprašanjem. Postopek pa bo verjetno na seji zaključen, saj za spremembe ustave ni zadostnega dvotretjinskega soglasja med poslanci, kar se je pokazalo na seji ustavne komisije.

Isti dan imajo poslanci na dnevnem redu zakon o obveznem testiranju funkcionarjev na prepovedane droge, ki ga je v parlamentarno proceduro vložila skupina opozicijskih poslancev. Z zakonom želijo urediti tudi organizacijo, postopek testiranja in objavo poročila o ugotovitvah testiranja. Vlada predlogu nasprotuje, ker da pretirano posega v zasebnost posameznika.

Tretji poskus ustanovitve občine Ankaran

DZ se bo v torek lotil tudi novele zakona o ustanovitvi občin, ki je že tretji poskus ustanavljanja občine Ankaran. Poslanci bodo o predlogu opravili prvo branje, po katerem bodo poslanci odločili, ali je sploh primeren za nadaljnjo obravnavo.

Poslanci bodo obravnavali tudi novelo zakona o davčni službi, ki na enem mestu predvideva prenos določenih nalog z davčnih uradov na Generalni davčni urad, ter opravili drugo obravnavo predloga zakona o preglednosti finančnih odnosov in ločenem evidentiranju različnih dejavnosti.

V sredo pa se bo državni zbor lotil novel zakonov o sodiščih in sodniški službi, po katerih bi Slovenija dobila specializirane oddelke za sojenje v zahtevnejših zadevah gospodarske kriminalitete.

Istega dne bodo na dnevnem redu tudi dopolnitve zakona o gospodarskih družbah, s katerimi želi vlada urediti področje morebitnega konflikta interesov poslovodnih oseb, ki so tihi družbeniki v podjetjih, s katerimi sodelujejo. Razpravljali bodo tudi o noveli zakona o elektronskih komunikacijah ter predlogu novele zakona o finančnih zavarovanjih.

V četrtek razprava o državnem tožilstvu

V četrtek pa bodo poslanke in poslanci opravili splošno razpravo o novem zakonu o državnem tožilstvu, ki se dotika tako organizacijskih vprašanj kot tistih, ki zadevajo status tožilcev. Predvideva novo specializirano tožilstvo, ki se bo ukvarjalo s gospodarskimi in korupcijskimi kaznivimi dejanji. Poleg tega bi po novem generalnega državnega tožilca predlagal državnotožilski svet, ki bo predlagal tudi vodje državnih tožilstev.

Na dnevnem redu četrtkovega dela seje so tudi novela zakona o državni upravi, novela zakona o osebni izkaznici ter novela zakona o bančništvu, s katero naj bi preprečili konflikt interesov članov organov upravljanja in nadzora poslovnih bank, predvsem tistih v državni lasti.

Redna aprilska seja se bo sicer nadaljevala po prvomajskih praznikih, ko bodo poslanci med drugim odločali o imenovanju Zvonka Fišerja za generalnega državnega tožilca.