Avtomobili, pri katerih so bile izmerjene visoke stopnje sevanja, so bili v Rusijo pripeljani z Japonske. Vsi kontaminirani avtomobili so bili pripeljani v posebnih zabojih, je dejal vodja oddelka Roman Famin. "Nekateri avtomobili so lahko nevarni, ker lahko radionuklidi v človeški organizem vstopijo skozi zrak ali vodo", je poudaril.

O nadaljnji usodi avtomobilov bodo odločali ruski cariniki. V primeru, da bo ugotovljeno, da avtomobili ne predstavljajo nevarnosti za okolje, bodo vrnjeni lastnikom v Rusiji, v nasprotnem primeru pa bodo avtomobili prepeljani nazaj na Japonsko.

Vsak dan v rusko pristaniško mesto Vladivostok sicer priplujejo dve ali tri tovorne ladje z rabljenimi avtomobili z Japonske, na vsaki pa je do 30 avtomobilov.

Carinska služba na na Daljnem vzhodu se je tokrat prvič v zadnjih letih srečala s tolikšnim povečanjem uvoza kontaminiranega blaga, saj so do sedaj beležili le nekaj takšnih primerov. Eden redkih primerov je bila leta 2008 vrnitev tankerja s kontaminiranim blagom nazaj na Japonsko.

Kontrolne carinske točke na Daljnem vzhodu so sicer opremljene s stacionarnimi točkami za odkrivanje radioaktivnosti ter s prenosnimi merilci sevanja, ki zaznajo tudi najnižje stopnje radioaktivnosti.

Clintonova obljubila pomoč ZDA pri obnovi

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je danes obiskala Tokio, kjer je japonskim oblastem obljubila nadaljevanje ameriške podpore Japonski pri obnovi po uničujočem potresu in cunamiju. Japonski zunanji minister Takeaki Macumoto je po srečanju dejal, da se bodo podjetja iz obeh držav sešla na pogovorih o tem, kako najučinkoviteje pomagati.

Foto: Reuters

"Naredili bomo vse, da vam pomagamo v tem času preizkušenj," je Japoncem obljubila Clintonova, ki je v Tokio dopotovala z obiska v Južni Koreji. Njen japonski kolega Macumoto pa je povedal, da bo Japonska oblikovala načrt popotresne obnove, na podlagi katerega želi v sodelovanju z ZDA in drugimi državami kar najhitreje obnoviti državo.

Ob robu obiska Clintonove so se tako že sešli člani ameriške in japonske gospodarske zbornice, ki skušajo ugotoviti, kje so možnosti sodelovanja, še poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Japonska se sooča s posledicami katastrofalnega potresa in cunamija, ki sta državo prizadela 11. marca, poleg tega pa še z jedrsko krizo, saj je potres kritično poškodoval nuklearko v Fukušimi, od koder uhaja radioaktivno sevanje.