Po srečanju s slovenskim ministrom za razvoj in evropske zadeve Mitjo Gasparijem je Bagis pojasnil, da Slovenija razume potenciale Turčije. "Razume, da gre za pomemben trg, za pomembnega zaveznika. Razume, da je turški gospodarski napredek lahko priložnost za Evropo," je dejal.

Več članic EU na čelu z Nemčijo in Francijo polnopravnemu članstvu Turčije v uniji nasprotuje. Slovenija pa podpira njeno članstvo ob pogoju, da izpolni pogoje za vstop. To je danes ponovil tudi Gaspari.

"To je projekt, ki Evropo bogati, ne siromaši in ne vidimo posebnih razlogov, zakaj bi morali ta proces upočasniti. Turčija postaja pomemben regionalni dejavnik, tako ekonomski kot politični," je dejal Gaspari.

Slovenski minister je izrazil tudi upanje, "da bo Turčija pozitivno gledala na slovenska pričakovanja glede energetskih vprašanj". "Hkrati pa tudi upamo, da bodo procesi, ki jih je Turčija zastavila glede EU, kmalu dobili pospešek, ki si ga zaslužijo," je menil.

Bagis je pojasnil, da Turčija že zdaj dobro izvaja zastavljene reforme, ki so potrebne za članstvo EU. "Doslej smo odprli 13 pogajalskih poglavij, izpolnili pa smo tudi pogoje za odprtje ostalih od skupno 29 poglavij. A 16 poglavij ne moremo odpreti zaradi politične blokade zaradi ciprskega vprašanja," je dejal.

Pogajanja med EU in Turčijo so se začela pred dobrimi petimi leti, a tečejo precej počasi. Zaradi spora glede Cipra je nekaj pogajalskih poglavij celo zamrznjenih.

Bagis je pri tem izpostavil, da je Turčija pripravljena "na iskanje celovite rešitve tega vprašanja". "Vsaka rešitev, ki bi jo sprejeli tako ciprski Grki kot ciprski Turki, bo imela poln blagoslov Turčije," je dejal.

"Pričakujemo le politično enakopravnost," je dodal. Opozoril pa je, da mednarodna skupnost ne bi smela več ignorirati Turške republike severni Ciper. "Sonce sije na dve različni republiki, na dvoje različnih ljudstev (...), a samo eno mednarodna skupnost priznava. To ni pošteno," je dejal.

"Dejstvo, da mednarodna skupnost ignorira eno republiko, ne pomeni, da je ni. Obstaja in deluje. V času, ko želimo krepiti demokracijo na območju, kjer gledamo demonstracije, si ne moremo privoščiti, da ignoriramo demokracijo, ki funkcionira na severnem delu Cipra," je še dejal turški minister.

Turčija sicer nima prave alternative članstvu v EU, je še pojasnil Bagis. "Plan B je status quo. 60 odstotkov zunanje trgovine Turčije je vezane na EU. Turčija je polnopravna članica večine evropskih organizacij, od Evropske investicijske banke, Uefe, Evrovizije, sodelujemo v evropskih varnostnih in obrambnih projektih. Edino, kar pogrešamo v odnosih z Evropo, je članstvo v EU. Upamo, da nam bo uspelo priti tja ob podpori držav, kot je Slovenija," je še dodal turški minister.

Podporo turškemu članstvu v EU je Bagisu zagotovil tudi slovenski premier Borut Pahor, ki pa je opozoril, da se EU trenutno bolj posveča reševanju gospodarske krize in težav držav članic, ki so zašle v fiskalne težave, ter napetostim v južnem Sredozemlju, zato širitev ni na dnevnem redu.

Voditelji EU bodo morali vložiti določen napor v osvežitev prioritet unije, ker bo nadaljnja širitev koristila tako članicam unije kot državam kandidatkam, je menil Pahor.

Bagis pa je dodal, da bi turški gospodarski kazalci - Turčija je leta 2010 zabeležila devetodstotno gospodarsko rast - morali biti dovolj velik razlog, da EU izkoristi vse potenciale, ki jih Turčija ponuja.

Turški minister se je danes v Ljubljani sestal še s predsednikom republike Danilom Türkom, sprejel pa ga je tudi predsednik državnega zbora Pavel Gantar.