"Naslednji dan sem v nemškem policijskem sistemu preverjal in odkril, da v Nemčiji omenjenega domnevno spornega poslovanja SCT-ja ne obravnavamo, zato sem podatke poslal prek faksa kriminalistu Slodeju, ki sem ga tudi od prej poznal," je dejal nemški kriminalist Georg Schaffner, poroča Žurnal24.si.

Glavne obravnave v zadevi Čista lopata se je danes udeležil tudi Ivan Zidar. Zaradi zdravstvenih težav ga na sodišče ni bilo skoraj dva meseca, danes pa je prišel v spremstvu reševalca. Sodni izvedenec medicinske stroke Branko Koritnik je ugotovil, da je Zidar sposoben spremljati obravnave in da dodatnega zdravljenja ne bo potreboval.

Zidarjev odvetnik Aleksander Čefarin je zahteval, naj sodni senat odloči, naj Koritnik pregleda Zidarja, ki naj bi imel na hrbtu hematom, ki ga zelo boli. Sodni izvedenec se je s predlogom strinjal, vendar je dejal, da tega ne bo počel pred polno dvorani. Sodni senat pregleda ni dovolil, poroča MMC.

Ivan Zidar je na sodišču zanikal, da lahko sam hodi, dodal pa je tudi, da mu po operaciji ni nič bolje. Koritnik ga je zato vprašal, zakaj je sploh šel na operacijo, saj se zanjo odločijo ljudje zato, da se jim zdravstveno stanje izboljša. Zidarjeva obramba je ob tem burno reagirala, razpravo pa je prekinila šele sodnica.

Alenka Podjed je Zidarja iz kazenskega postopka začasno izločila na obravnavi pred dvema tednoma, ko ni bilo jasno, kdaj bo Zidar sposoben prisostvovati na obravnavi. Takrat so sodno dvorano zapustili tudi njegovi trije zagovorniki, obravnava pa se je nadaljevala z branjem listinskih dokazov.

Kaj se bo dogajalo na današnji obravnavi ni znano, s tem niso seznanjeni niti zagovorniki obdolženih.

V zadevi Čista lopata so Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič obtoženi sprejemanja in dajanja daril oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih v povezavi z gradnjo letališkega stolpa na Brniku.