"Glavna obravnava bo razpisana predvidoma jeseni 2011," je na naše vprašanje o tem, kaj se dogaja z obtožnim predlogom, odgovorila predsednica Okrajnega sodišča v Kranju Mateja Jereb. Jasno je, da ima sodišče svoj red pri razporejanju glavnih obravnav, obtožni predlog pa je na sodišče Okrožno državno tožilstvo iz Kranja poslalo že novembra lani.

Kaznivo dejanje naj bi se zgodilo leta 2005, ko naj bi Branko Marinič na goljufiv način skušal opraviti izpit iz nemščine na FOV. Domnevno naj bi zanj pisni izdelek pisal nekdo drug, prav preiskava spornega izdelka pa je verjetno ključni dokaz za krivdo ali nedolžnost. Po neuradnih podatkih je namreč prav grafološka analiza pomemben razlog za vložen obtožni predlog iz decembra 2010. Spomnimo, da je bila kazenska ovadba na kranjsko tožilstvo vložena decembra 2009. Očitno pa lahko sodno plat pričakujemo najprej po dveh letih od vložene kazenske ovadbe v zadevi, ki je močno odjeknila v javnosti.

Protikorupcijska komisija je sicer prva opozorila na domnevno goljufijo marca 2009, profesorica Marjeta Ekar pa je do zdaj za javnost povedala, da je k njej prišel na govorilne ure nekdo, za kogar je posumila, da ni Marinič, čeprav je imel indeks z njegovimi podatki. Ko je izrazila sum oziroma želela preveriti identiteto, je neznanec iz njenih rok iztrgal indeks in pobegnil.

Očitno obstaja pisni primerek izpitne pole poslanca, ki ga v arhivu FOV niso našli, hranila naj bi ga profesorica Ekarjeva. Zato so kriminalisti napisali ovadbo, tožilstvo pa obtožni predlog. Nihče pa seveda ni kriv, dokler ne odloči sodišče. Poslanec Marinič je vedno javno zanikal sleherno vpletenost v nečedno ravnanje, zdaj pa je lahko povsem miren: sodba ga v tem mandatu tako rekoč ne more doleteti. Razpis glavne obravnave "predvidoma jeseni" namreč ob normalnem poteku takih zadev, rokih za pritožbe in iskanju pravice do končne sodbe pomeni tudi, da bodo prej nove volitve v državni zbor. In lahko se zgodi, da bodo volilci s svojo sodbo nadomestili sodno vejo oblasti...