Z nadaljnjimi raziskavami si znanstveniki želijo odkriti, kako bi se proces lahko nekoč izvedel tudi na ljudeh. To bi nam omogočilo plavati pod vodo, brez da bi se morali vrniti na površje po zrak.

Raziskovalci z univerze Dalhouse v kanadskem Halifaxu so odkrili, da je človeški DNK poln zapisov, ki smo jih pridobili zaradi virusov, ki so okužili človeka skozi obdobje razvoja vrste. To spoznanje so nato preizkusili na močeradih, ker se pri njih alge pogosto zagozdijo v zarodke. Odkrili so, da so nekateri močeradi dobesedno delono rastline.

Alge močeradov ne zapustijo, ko se le-ti razvijejo, zaradi česar so, ko dosežejo odraslost, v polnem simbiotskem razmerju z algami. Odkritje šteje za prvi primer simbioze med vretenčarjem in rastlino.

Znanstveniki so povedali, da ima odkritje potencial, da bi nekoč omogočilo bioinženirjem uporabiti alge kot vir kisika za druge organizme – morda celo ljudi.

Takšen skok bi sicer potreboval veliko število previdnih testiranj, a glede na to, da smo ljudje vretenčarji, bi bil možen.

Glavni raziskovalec dr. Ryan Kerney je povedal: "DNK alg smo prav tako našli v reprodukcijskih organih odraslih močeradov, tako da se zdi možno, da ga podedujejo. Temu pravimo vertikalni prenos, a obstaja možnost mešanice tega in absorpcije alg iz okolja.“

Raziskavo so objavili v znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Sciences.