Pahor je izpostavil, da je zagovornik obnovljivih virov energije, preizkušanja novih tehnologij. "Slovenija sicer nima denarja za bazične raziskave, kot si to lahko privoščita Nemčija ali Francija," je dejal in pojasnil, da bo Slovenija gotovo šla v zeleno smer.

Ob tem je poudaril, da je Slovenija trenutno v zatečenem stanju, da vsak dan porabimo več energije, da zelo slabo varčujemo z energijo in izpostavil, da se vlada tu loteva nekaterih uspešnih projektov, obenem pa se loteva prenove energetskega načrta.

"Ostajamo pred temeljnimi vprašanji, ki jih moramo razdelati - to je odnos do jedrske energije, do uporabe edinega fosilnega goriva, ki ga imamo, to je do lignita in do Termoelektrarne Šoštanj, in ali smo pripravljeni povečati denar za obnovljive vire, kot so vetrnice, fotovoltaika. Če ne bomo sami proizvajali energije, jo bomo uvažali, uvoz pa bo dražji in manj zanesljiv, kot je danes," je dodal Pahor.

Vodja Focusa Lidija Živčič se je strinjala s premierom o zatečenem stanju, vendar izpostavila, da si moramo prav zato zastaviti zavezujoče cilje, če želimo rast rabe energije zajeziti in celo trend obrniti navzdol. "Poiskati moramo vizijo prihodnosti, kjer lahko svojo potrebo po energiji zadovoljimo na način, ki je trajnosten," je dejala.

Pahor pa je poudaril, da bomo morali biti, v kolikor bomo želeli več uporabljati obnovljivo energijo, bolj fleksibilni. "Volovja reber je bila dobra šola, kako se najde za vsako alternativno rešitev tudi oponiranje," je dejal.

Predstavniki Focusa so Pahorja obenem opozorili, da mora varčna in učinkovita raba energije igrati ključno vlogo v nastajajočem nacionalnem energetskem programu.

"Varčno in učinkovito rabo ponavadi sprejemamo kot zadnji izhod, vendar številke kažejo, da je energetsko učinkovitost nujno postaviti v središče novega modela pametne, trajnostne in vključujoče rasti naše blaginje," je opozoril vodja programa Energija v društvu Focus Tomislav Tkalec.

Študije po navedbah Focusa ugotavljajo, da bi doseganje trenutno nezavezujočega 20-odstotnega evropskega cilja zmanjšalo stroške za energijo za 78 milijard evrov letno, ustvarilo okoli dva milijona novih in lokalnih delovnih mest, odpravilo potrebo po postavitvi novih enot za proizvodnjo električne energije, ki je enaka 160 termoelektrarnam na premog, povečalo energetsko varnost in zanesljivost z zmanjšanjem uvozne odvisnosti za do 20 odstotkov in izboljšalo globalno konkurenčnost Evrope s spodbujanjem raziskav in razvoja ter zmanjšanjem stroškov za energijo.

Zmanjšana raba energije pomaga uravnovesiti tudi družbene neenakosti. V Focusu opozarjajo, da je v Sloveniji več kot 30 odstotkov gospodinjstev energetsko revnih, saj za porabljeno energijo porabijo več kot 10 odstotkov gospodinjskega proračuna.

Živčičeva je Pahorja danes tudi spomnila, da Sloveniji še vedno ni uspelo narediti ocene potencialov za varčno in učinkovito rabo energije.

Predaja poziva je del kampanje Varčevanje z energijo - zmagovalna rešitev, s katero želi Focus okrepiti vlogo učinkovite rabe energije v energetski politiki.