Premier Francois Fillon je v parlamentu dejal, da "se dva generala, ki sta blizu Gbagboja, pogajata o pogojih njegove predaje". Zunanji minister Alain Juppe pa je povedal, da so tik pred tem, da ga prepričajo v odstop.

Obrambni minister Gerard Longuet je medtem ocenil, da bi se "vse lahko razpletlo že v nekaj urah", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Tiskovni predstavnik Gbagboja je pred tem zanikal, da bi se pogajal o predaji oziroma odstopu.

Premier in oba ministra so sicer pred poslanci upravičevali sodelovanje Francije v napadih v okviru operacije ZN v tej nekdanji francoski koloniji, potem ko so štirje francoski helikopterji v ponedeljek zvečer sodelovali v obstreljevanju sil Gbagboja v Abidjanu. Kot je dejal obrambni minister, bi lahko prihod sil Ouattare v Abidjan privedel do apokalipse, zato ker Gbagbojeve sile proti civilistom uporabljajo težko orožje.

Fillon je poslancem še povedal, da se je dopoldne udeležil telefonske konference francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in Ouattare, mednarodno priznanega predsednika Slonokoščene obale. Sarkozy je dejal, da si želijo, da bi se v Slonokoščeni obali oblikovala široka vlada narodne enotnosti in tako zagotovili spravo.

Z družino naj bi se nahajal v obkoljeni rezidenci

Sile nekdanjega predsednika Slonokoščene obale Laurenta Gbagboja v Abidžanu še vedno nadzirajo predsedniško palačo, Gbagbojevo rezidenco in največje vojaško oporišče v državi, je povedal Gbagbojev tiskovni predstavnik. S tem je zanikal današnja poročila sil mednarodno priznanega predsednika Alassana Ouattare, da so prevzele nadzor nad palačo.

Tiskovni predstavnik Gbagboja, Ahoua Don Mello je dejal, da imajo sile, zveste Gbagboju, pod nadzorom vse strateške položaje v gospodarski prestolnici države Abidžanu - predsedniško palačo, rezidenco predsednika, policijsko šolo, vojaško oporišče Akban ter državno televizijo RTI. Povsem uničeno je samo eno od vojaških oporišč, je dejal.

Zunanji minister Gbagboja, Alcide Djedje, ki je danes prebegnil v rezidenco francoskega veleposlanika v Abidžanu, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da se Gbagbo z družino nahaja v rezidenci, ki je tarča napadov Ouatttarovih privržencev.

Za AFP je Mello še dejal, da je Gbagbo presenečen nad sodelovanjem Francije v napadih na Slonokoščeno obalo, medtem ko "ni nikoli zaprla vrat za dialog", predvsem v okviru Afriške unije. To je dejal, potem ko se je Francija v ponedeljek pridružila operaciji ZN, katere cilj je zaščita civilistov.

Zanikal je tudi trditve predstavnikov Ouattare, da se Gbagbo pogaja o odstopu, potrdil pa je, da se nahaja v Abidžanu.

Dodal je še, da so "bombardiranja" vojaških ciljev s strani ZN in Francije v Abidžanu in drugod po državi zahtevala "veliko življenj", ker vojaki v oporiščih živijo skupaj s svojimi družinami.

Pripeljite mi Gbagboja, a nepoškodovanega

Iz Abidžana medtem danes poročajo o nadaljevanju silovitih spopadov, potem ko so sile Ouattare v ponedeljek zvečer sprožile "končen napad" za odstavitev Gbagboja, ki zavrača priznanje izida novembrskih predsedniških volitev, na katerih je zmagal Ouattara. Helikopterji pa v okviru operacije ZN obstreljujejo oporišča Gbagbojeve vojske in predsedniško palačo, saj želijo preprečiti obstreljevanje s težkim orožjem, ki ga izvajajo Gbagbojeve sile.

Bombardirali so tudi predsedniško palačo ter jo nato obkolili. Ouattara je svojim privržencem ukazal, naj Gbagboja ujamejo, vendar naj ga ne poškodujejo. Tiskovni predstavnik Ouattare Patrick Achi je potrdil, da so sile v predsedniški palači in iščejo Gbagboja, ki ga bodo aretirali in mu sodili.

Urad ZN za človekove pravice je danes izrazil "izredno zaskrbljenost" zaradi razmer za civiliste v večmilijonskem Abidjanu zaradi uporabe težkega orožja v gosto poseljenih območjih, ki je v zadnjih dneh zahtevalo več deset življenj.

Tiskovna predstavnica urada za koordinacijo človekoljubnih zadev pri Združenih narodih Elisabeth Byrs je za AFP ocenila, da so se humanitarne razmere za civiliste, ujete v bojih v Abidjanu, poslabšale do "dramatične stopnje".

Kot je pojasnila, večina bolnišnic ne dela, ne delajo niti javne službe, rešilna vozila pa ne vozijo več, saj nanje, če se pojavijo na cestah, streljajo. Na ulicah že dneve ležijo trupla, saj jih zaradi bojev ne morejo odstraniti, zaradi varnostnih težav pa ni mogoče priti do civilnega prebivalstva.

Rusija dvomi v zakonitost posredovanja sil ZN v Slonokoščeni obali

Rusija preučuje "zakonsko podlago" napadov misije ZN v Slonokoščeni obali (Unoci) na položaje sil nekdanjega predsednika Laurenta Gbagboja v tej zahodnoafriški državi, saj morajo biti modre čelade v skladu s svojim mandatom nevtralne in nepristranske, je danes sporočil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Na novinarski konferenci je dodal, da je Moskva zahtevala poseben briefing v Varnostnem svetu ZN o razmerah v Slonokoščeni obali, da pa z odgovori na njem ni bila zadovoljna.

Francoski helikopterji in sile misije Unoci so v ponedeljek v skupni akciji obstreljevali predsedniško palačo in položaje Gbagbojevih sil v Abidjanu, da bi "nevtralizirale" težko orožje, s katerim Gbagbojeve sile napadajo civiliste.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je sicer že v ponedeljek zatrdil, da je bil cilj omenjenih napadov zaščititi civiliste in ne napad na Gbagbojeve sile.

Predsedujoči Afriški uniji (AU) Teodoro Obiang Nguema ni enakega mnenja in je danes v Ženevi že obsodil "posredovanje tujih sil" v Slonokoščeni obali, pa tudi v Libiji.

Dodal je, da AU pritiska, da bi bil Alassanea Ouattaro, ki ga kot predsednika Slonokoščene obale priznava mednarodna skupnost, priznan. Vendar pa to ne sme vključevati "vojne, posredovanja tuje vojske", je dejal in poudaril, da "lahko Afrika sama rešuje svoje probleme", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

AFP ob tem dodaja, da so francoske enote skupaj s silami misije ZN Unimoc v ponedeljek napadle položaje Gbagbojevih sil v skladu z resolucijo VS ZN s 30. marca, v kateri je zapisano, da morajo sile ZN zaščititi civiliste "z vsemi potrebnimi ukrepi". Enak zapis je tudi v resoluciji VS ZN o Libiji, ki je omogočila posredovanje koalicijskih sil v tej severnoafriški državi.

Kot je za AFP pojasnil Mark Quarterman, strokovnjak za konflikte in krize Centra za strateške in mednarodne študije v Washingtonu, bi omenjen zapis moral pomeniti opozorilo. "Če Varnostni svet govori o 'vseh potrebnih ukrepih', misli na vojaško akcijo," je dejal.

Isti izraz je bil uporabljen tudi za vzpostavitev prepovedi preletov nad Irakom v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja.

AFP še navaja, da je bila ponedeljkova akcija misije ZN na Abidjan za modre čelade sicer redka, ne pa tudi prva, saj so v 90. prejšnjega stoletja modre čelade že sodelovale v napadih v Bosni in Hercegovini ter Somaliji in Vzhodnem Timorju.

Francozi uničili pet Gbagbojevih strateških točk

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je v ponedeljek francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja zaprosil za sodelovanje okrog 1600 francoskih vojakov v državi in skupaj so s helikopterji uničili pet glavnih Gbagbojevih strateških točk.

Generalni podsekretar ZN za mirovne operacije Alain Le Roy je Varnostnemu svetu poročal, da so s helikopterjem ZN napadli težko orožje, obenem pa zanikal, da bi merili na Gbagboja. Ban Ki Moon vztraja, da Unoci ni udeležen v spopadih, ampak le izvaja mandat zaščite civilistov.

Poleg položajev okrog predsedniške palače so uničili tudi položaje republikanske garde, državno televizijo, paravojaško oporišče Akban in skladišče orožja v oporišču Akouedo.