"Način vladanja Libiji je eno vprašanje. Kakšen politični sistem uveljaviti? O tem se lahko pogajamo, lahko imamo kar koli, volitve, referendum ...," je dejal Ibrahim.

Hkrati je poudaril, da je polkovnik Gadafi "varnostni ventil" za varnost in enotnost države ter njenih plemen, zato ga ni mogoče zamenjati. "Menimo, da je zelo pomemben za kakršen koli prehod v demokracijo," je, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, dejal tiskovni predstavnik libijske vlade.

Medtem se je Gadafi v ponedeljek zvečer znova pojavil v javnosti, potem ko je bila njegova rezidenca v Tripolisu 20. marca tarča napada koalicijskih sil. Kot je poročala libijska televizija, je Gadafi pozdravil svoje privržence.

Prvič po 19. marcu, ko so se začeli napadi koalicijskih sil na cilje v Libiji, se je v javnosti pojavil tudi Gadafijev sin Saif, ki je imel v nekem hotelu v Tripolisu intervju za britansko televizijo BBC.

Med drugim je zavrnil namigovanja, da krog tesnih sodelavcev okoli njegovega očeta Moamerja Gadafija razpada. Priznal je sicer, da prihaja do težav med visokimi predstavniki režima, vendar pa sam vidi razlog v tem, da so to stari ljudje in "ne več mladi kot mi".

Saif al Islam je tudi komentiral prebeg libijskega zunanjega ministra Muse Kuse v Veliko Britanijo minulo sredo. Ob tem je zatrdil, da bivši minister ne more ponuditi novih informacij o bombnem napadu nad škotskim Lockerbiejem leta 1988, v katerem je umrlo 270 ljudi in za katerim je stala Libija.

Gadafijev sin je menil, da si bo Kusa, ki ga je med intervjujem večkrat označil za "bolnega in starega", izmislil kake "smešne zgodbe" o Lockerbieju in o Moamerju Gadafiju v zameno za imuniteto. Britanci in Američani vedo vse o Lockerbieju in o tem ni več nobenih skrivnosti, ki bi jih Kusa lahko razkril, je zatrdil Saif al Islam.

V Libiji so se sicer v ponedeljek nadaljevali boji med uporniki in Gadafijevimi silami za strateško pomembno mesto Brega. Nadaljevali so se tudi napadi koalicijskih sil, iz katerih pa so se opolnoči, kot so sporočili iz Pentagona, umaknila ameriška letala.

ZDA so prekinitev sodelovanja v operaciji, katere vodenje je prevzel Nato, napovedale že za konec minulega tedna, a so ga na prošnjo zavezništva podaljšale za 48 ur. V Pentagonu sicer poudarjajo, da ameriška letala ostajajo v pripravljenosti in se bodo znova vključila v operacijo, če bo za to zaprosil Nato.