Uveljavljanje stroškov sanacije v stečajni masi?

Projektna naloga za sanacijo bo dokončana ta mesec, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. V primeru stečaja bodo na podlagi projektne dokumentacije ocenili strošek sanacije, ki ga bo država kot upnica iz naslova garancijske pravice uveljavljala v stečajni masi SCT. Sanacijo naj bi sicer finančno pokrili s pomočjo unovčenja bančne garancije. Če bo presegala zavarovani znesek, bo treba preostanek zagotoviti iz državnega proračuna, so dodali. "Bančne garancije se praviloma črpa postopoma, in sicer tako, kot sledi dinamika plačil za sanacijo, vendar pa lahko upnica, Republika Slovenija, odloči, da bo bančno garancijo unovčila v celoti," so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Ob tem so spomnili, da je bančna garancija "samostojna abstraktna obveznost banke", na katero stečajni postopek neposredno ne vpliva. Prvi lot veljavne bančne garancije za OI v višini 1,582.397 evrov bo zapadel 31. decembra 2013, zadnji lot v višini 285.817 evrov pa bo zapadel 11. novembra 2025. Prvi lot bančne garancije je potekel aprila lani.

S sanacijo vodovoda je povezano tudi reševanje stalnih težav z legionelo na Onkološkem inštitutu. Kot so nam pojasnili na inštitutu, bodo rezultati zadnjega vzorčenja vode predvidoma znani prihodnji teden. Generalna direktorica Onkološkega inštituta Ana Žličar je poudarila, da si želijo čimprejšnje sanacije vodovoda, sanirati pa bo treba tudi klimo.

Pričakujejo vračilo 7,6 milijona evrov za zdravila

Obvladovanje legionele je Onkološki inštitut doslej stalo že okoli 400.000 evrov, še precej bolj pa ga je finančno udaril odvzem 7,6 milijona evrov sredstev za zdravila. V teh dneh je Onkološki inštitut ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pozval k sestanku, na katerem bi se pogovorili o pravnih vidikih tega odvzema. Pridobili so namreč neodvisno mnenje pravnega strokovnjaka Mira Cerarja, ki je pritrdilo, da so bila sredstva odvzeta neupravičeno, je pojasnila Žličarjeva. O tem so obvestili tudi predsednico sveta zavoda Barbaro Jamnik in predsednika vlade Boruta Pahorja. Na Onkološkem inštitutu pričakujejo, da se bodo na sestanku z ministrstvom za zdravje in predstavniki zdravstvene blagajne dogovorili o dokončnem vračilu odvzetih sredstev. Če dogovora ne bo, bodo po besedah Žličarjeve uporabili vsa pravna sredstva, tudi tožbo.

Doslej so stališču Onkološkega inštituta pritrdili tudi na ministrstvu za zdravje in v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije. Na OI poudarjajo, da bi morali ob spremembi splošnega dogovora za leto 2010, ki je omogočil odvzem razlike med predvidenimi in porabljenimi sredstvi za zdravila, z aneksom spremeniti tudi pogodbo z Onkološkim inštitutom. ZZZS pa jim aneksa, v katerem bi določil pravno podlago za odvzem sredstev, ni ponudil v podpis. Žličarjeva je znova poudarila, da je odvzemanje razlike med predvidenimi in porabljenimi sredstvi za zdravila "nespodbudno". Če se ne bi tako uspešno pogajali, bi ta sredstva pač dobila farmacevtska industrija oziroma veledrogerije, je opozorila.