Japonska agencija za jedrsko varnost je včeraj sporočila nekaj podrobnosti o delavcih in delovnih razmerah na območju jedrske elektrarne. Trenutno v nemogočih razmerah delo nadaljuje 400 posebej najetih delavcev. V glavnem gre za samske moške med dvajsetim in tridesetim letom starosti. Nastanjeni so v posebni zgradbi v bližini nuklearke, kjer se povprečne vrednosti sevanja gibljejo med dva in deset mikrosiverti na uro. Vsakih pet dni se del ekipe zamenja.

Delavce in hrano vozijo v elektrarno s posebnimi avtobusi. Da bi zmanjšali vplive sevanja, delavci počivajo v posebnih svinčenih sobah, v katerih so varni pred sevanjem. Delavci na dan zaužijejo dva obroka, jedilnik pa sestavljajo posebni piškoti, sadni sok in konzervirana hrana. Na dan prejmejo tudi liter in pol vode. Delati začenjajo ob šestih zjutraj, dvakrat na dan pa se dobivajo na sestankih, kjer si med seboj izmenjajo informacije in razdelijo delovne naloge. Največ težav imajo s črpanjem radioaktivne vode, ki se nabira v prostorih in preprečuje popravilo električne napeljave, velike količine radioaktivne vode pa ostajajo tudi v jaških, ki vodijo do nuklearke.

Japonska vlada stanje v jedrski elektrarni še vedno ocenjuje kot nepredvidljivo, premier Naoto Kan pa je včeraj dejal, da so ob izbiri mesta za gradnjo jedrske elektrarne močno podcenjevali nevarnost cunamija.

Radioaktivne snovi iz Fukušime so medtem namerili tudi v zraku v Južni Koreji in v deževnici na severovzhodu ZDA. Raziskovalci univerze v Clevelandu naj bi sledi radioaktivnega joda našli v deževnici, ki so jo zbrali na eni od streh, sevanje pa po njihovih navedbah predstavlja desetino naravnega sevanja v okolju, kar pomeni, da gre za tako nizke koncentracije, da seveda ne ogrožajo zdravja.