Pablo Zalba Bidegain je evropski poslanec iz Španije, sicer iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP), tudi njega pa so novinarji časnika The Sunday Times zalotili z "roko v marmeladi“. Novinarji naj bi ga posneli, ko je pristal, da bo v zameni za denar predlagal amandma k zakonu o zaščiti potrošnikov.

Zalba naj bi pretekli mesec vložil amandma, ki so ga zanj napisali novinarji britanskega časnika, predstavljali pa so se za lobiste. Amandma je sedaj že del uradnih dokumentov parlamenta in bi dejansko lahko postal del zakona, saj je Zalba tudi odgovoren predstavnik za zakonodajo, ki jo je nameraval spremeniti glede na dogovor z novinarji pod krinko, poroča Sunday Times.

36-letni Zalba prihaja iz Pamplome, preden je postal poslanec Evropskega parlamenta, se je ukvarjal z gospodarstvom. V EP deluje kot poročevalec v senci za direktivo o kompenzacijskih shemah za investitorje, zaradi česar ima pomembno vlogo.

Novinarji, predstavljeni kot lobisti, so se s poslancem prvič srečali 19. januarja v njegovi pisarni v Strasbourgu. Rekli so mu, da prihajajo iz londonskega lobističnega podjetja, ki išče ''partnerja v parlamentu'', ki bi lahko pomagal pri vplivanju na zakonodajo. Zalba je odvrnil, da je načeloma za poslanca enostavno amandirati zakon. ''Lahko vložim amandma na katerokoli poročilo, ki ga pripravi Evropski parlament,'' je dejal.

Kot poroča 24ur.com poslanec vsakršno krivdo zanika. Ko je Sunday Times predstavil svoje dokaze se je Zalba zagovarjal, da ni nikoli nameraval vzeti denarja in da je zavrnil delo proti plačilu. Amandma naj bi spisal sam. Njegove zavrnitve ''posla'' ni na nobenem posnetku.

To je že četrti poslancev Evropskega parlamenta, čigar ime se je zaradi koruptivnosti znašlo na naslovnicah evropskih časnikov. Sunday Times je prejšnji konec tedna razburkal evropsko javnost z obtožbami zoper nekdanjega slovenskega zunanjega ministra

Zorana Thalerja

, romunskega evroposlanca

Adriana Severina

in nekdanjega avstrijskega notranjega ministra

Ernsta Strasserja

.

Vse tri sedaj preiskujejo pristojne oblasti, njihove pisarne v EP pa so zapečatili, da i s tem preprečili morebitno uničevanje dokazov. Strasser in Thaler sta odstopila z mest evropskih poslancev v 48 urah po razkritju, Severin pa se še vedno oklepa poslanskega mesta. Vrgli so ga sicer tako iz poslanske skupine socialistov v EP kot tudi iz njegove lastne stranke, v EP pa so ga izžvižgali, a kljub temu ni odstopil.