Kot je sporočil tiskovni predstavnik tokijskega elektropodjetja Tepco, je raven sevanja v vodi desetmilijonkrat višja, kot bi smela biti znotraj reaktorja, kar nakazuje na poškodbo gorivnih palic.

"Zabeležili smo 1000 milisivertov na uro v luži v reaktorju številka dve. Ta številka je desetmilijonkrat višja kot v vodi, ki je običajno v reaktorju," je pojasnil. Razlog za to še preučujejo, vendar je zaradi visoke radiacije vse delo prekinjeno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Navedbe so umaknili

Tepco je kasneje umaknil navedbe, da gre za desetmilijonkrat večje sevanje od običajnega. Kot so pojasnili, je do napake prišlo zaradi zmede pri odčitavanju joda in kobalta v vodi. Tepco sicer ni preklical podatka, da so v vodi iz reaktorja izmerili 1000 milisivertov na uro, poroča AFP.

Dodatno povečanje radioaktivnosti so danes izmerili tudi v morski vodi v bližini nuklearke. Potem ko so oblasti v soboto sporočile, da so v morju namerili 1250-kratno povečanje sevanja, so danes sporočili, da je bila današnja vsebnost radioaktivnega joda v vzorcih morske vode 1850-krat večja od normalnih vrednosti.

V japonski javnosti je odjeknila tudi novica, da je tokijska družba za električno energijo Tepco več dni vedela za povečano stopnjo sevanja v vodi, ki je poplavila sobe s turbinami, kjer so se pred nekaj dnevi ponesrečili trije delavci.

Tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano je v soboto na novinarski konferenci znova priznal nezadovoljstvo nad poročanjem tokijskega elektropodjetja. Takšne novice sprožajo dodatno nezaupanje javnosti in slabijo verodostojnost vladnih naporov za rešitev krize. Tudi mediji vse ostreje kritizirajo Tepco. Tednik Šukan Bunšun je v zadnji izdaji aktivnosti elektropodjetja v Fukušimi označil za velik zločin.

Kot je za STA iz japonske prestolnice sporočil Boštjan Bertalanič, je nedeljsko jutro v Tokiu minilo v znamenju povečane gneče v središču mesta. Zdi se, da se ljudje vračajo v trgovine. V petek so podjetja izplačala uslužbencem mesečne plače. Glavni nakupovalni centri so bili danes polni, več je ljudi kavarnah. V Šibuji, predelu prestolnice kjer se zbirajo mladi, je bilo opaziti bistveno več življenja.

V Akihabari, tokijskem mestu elektronike, pa beležijo povečano prodajo elektronskih merilcev radioaktivnega sevanja. Merilne naprave kupujejo v glavnem šoferji, ki dostavljajo hrano in ostale potrebščine v okolico Fukušime. Med kupci so tudi svojci prebivalcev Fukušime, ki naprave pošiljajo sorodnikom in prijateljem, je še zapisal Bertalanič.