Sekretar ZSSS Milan Utroša je pojasnil, da že od sobote naprej nadaljujejo z zbiranjem podpisov za naknadni zakonodajni referendum o pokojninski reformi. Namen nadaljevanja zbiranja je po njegovih besedah omogočiti tistim ljudem, ki bi še želeli oddati svoj podpis, da to storijo.

Organizirano pa bodo predstavniki sindikatov zbirali podpise od 28. do 30. marca ter 7. in 8. aprila pred upravnimi enotami. Tako bodo omogočili tudi tistim, ki delajo izmensko delo, da pridejo in oddajo svoj podpis.

Kot je povedal Utroša glede ugibanj o datumu referenduma, bodo do 15. aprila oddali zbrane podpise v DZ. Za tem pa bo DZ sam odločil o datumu. Pri tem pa po njegovih besedah obžalujejo, da DZ ni bil pripravljen razpisati skupnega datuma za referenduma o zakonu o malem delu ter o pokojninski reformi.

Glasujte proti "nepravičnemu zakonu"

Semolič pa je pred referendumu o malem delu vse upokojence pozval, da izrazijo solidarnost do zaposlenih in mladih, ki se še bodo zaposlili, ter da glasujejo proti "nepravičnemu zakonu". S tem bodo po njegovih besedah svojim otrokom in vnukom omogočili dostojne delavske pravice tudi v prihodnosti.

Po njegovih besedah bo uvedba zakona o malem delu ogrozila stabilnost pokojninske blagajne ter tako tudi pokojnin. Saj, kot pravi, "potrebujemo zaposlitev za nedoločen čas, da delavci plačujejo prispevke v pokojninsko blagajno".

Semolič je še pojasnil, da bodo pri paktu za evro podprli to, kar je dobrega, slabemu bodo nasprotovali. Vsekakor pa so, kot pravi, pripravljeni na dialog z vlado.

Podporo je Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pri njenem boju proti zakonu o malem delu izrazil tudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov John Monks. V pismu, ki ga je naslovil tudi na predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za delo Ivana Svetlika, izraža globoko zaskrbljenost konfederacije zaradi zakona o malem delu.

Lahkotnost zavajanja javnosti

Kot piše, je treba brezposelnim, študentom in upokojencem zagotoviti, da dobijo enake pravice, ko spet nastopijo z delom po obdobju brezposelnosti, v skladu z evropskimi socialnimi in delovnimi standardi. Namesto tega bo niz predvidenih ukrepov nadomestil pogodbe o delu za nedoločen čas in diskriminiral te delavce glede osnovnih pravic, so zapisali.

Na stališča ZSSS se je odzvalo Združenje za odgovorno prihodnost vseh generacij, ki je zaskrbljeno "nad lahkotnostjo zavajanja javnosti pri argumentih, ki jih ZSSS uporablja v kampanji proti zakonu o malem delu". Vse tri skupine upravičencev, študentje, brezposelni in upokojenci imajo namreč urejen socialni status na način, da jim je zagotovljeno zdravstveno varstvo. Dodatno pa jim zakon priznava pokojninsko dobo in delovne izkušnje.

Pri širjenju upravičenih skupin prebivalstva, ki bodo smele opravljati malo delo, izražajo svojo podporo, saj se s tem odpravlja medgeneracijska diskriminacija. Zato je zakon o malem delu korak v pravo smer. Vse ostalo pa je po njihovem mnenju neodgovorno širjenje strahu in panike.