Kot je povedal predstavnik japonske agencije za jedrsko energijo Hidehiko Nišijama, obstaja možnost, da je poškodovan zadrževalni hram tretjega reaktorja. Tokijska družba za električno energijo (Tepco), ki upravlja elektrarno, je namreč danes sporočila, da je voda, ki so ji bili v četrtek izpostavljeni trije delavci elektrarne, vsebovala 10.000-krat več radiacije kot je normalno. To kaže na to, da bi lahko bil poškodovan zadrževalni hram in da je prišlo do uhajanja radioaktivnih materialov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dva od treh delavcev sta bila izpostavljena beta žarkom in sta utrpela opekline na nogah. Trenutno ju zdravijo v specialistični bolnici v Čibi. Zaradi nezgode so nekatera popravila v reaktorjih začasno ustavili, nekateri delavci v elektrarni pa si še vedno prizadevajo, da bi vzpostavili ustrezni hladilni sistem v reaktorju.

Vladna agencija za jedrsko varnost je na današnji novinarski konferenci Tepco še pozvala, naj v okolici reaktorjev izboljša sistem merjenja radioaktivnega sevanja.

V zasilnih zavetiščih medtem zaradi mraza in prehladnih obolenj umira vse več starejših, medtem ko je brez strehe nad glavo več sto tisoč ljudi. Vse glasnejše so tudi kritike na račun prepočasnega odzivanja vlade, ki se bori na več frontah hkrati.

Vplivi radioaktivnega sevanja se širijo. Iz trgovinskih polic umikajo zelenjavo in mleko. Uvoz hrane iz petih prefektur blizu Fukušime je danes prepovedal še Tajvan in dodal, da razmere pozorno spremljajo in da bodo po potrebi prepoved razširili na druge japonske regije.

Kot je STA še sporočil Boštjan Bertalanič, se pritožujejo v gostinstvu in prehrambeni industriji. Radioaktivni jod v pitni vodi so odkrili v petih prefekturah. Čeprav se je v četrtek situacija v tokijskih vodovodih nekoliko popravila, meščani ostajajo previdni. Mediji in vlada sicer javnost mirijo, ampak nezaupanje ostaja.

Japonski časnik Mainiči je v četrtek poročal tudi o dogajanju v slovenski nuklearki. Poročal je, da se je jedrska elektrarna v Krškem ustavila zaradi izpada električne energije in da se povečujejo pritiski na Slovenijo za predčasno zaprtje elektrarne. Časnik dodaja, da Slovenija namerava zgraditi še en dodaten jedrski reaktor do leta 2013.

Poznavalci japonskih notranjepolitičnih razmer menijo, da bi katastrofa lahko bila priložnost za nujno potreben politični preporod. Japonski krizni management je namreč v krizi. Državljani so se na krizne razmere odzvali mirno, vendar pa so na dan prišle tudi hujše pomanjkljivosti in rigidnost japonskega ekonomsko-političnega sistema.

Vodstvo Tepca se je na izbruh jedrske krize v Fukušimi odzvalo počasi in netransparentno. Ustvaril se je vtis, da so bili ekonomski interesi bolj pomembni od zdravja ljudi. Predstavniki družbe zato že nekaj dni obiskujejo zavetišča, se ljudem opravičujejo in jim obljubljajo odškodnine. Prebivalci Fukušime so jezni in opravičila zavračajo.

Politične karte se bodo najprej premešale v Tokiu, kjer bodo 10. aprila volili novega guvernerja. To bo verjetno prvi kazalec popotresnega političnega ozračja v državi. V četrtek se je začela volilna kampanja, predstavili pa so se glavni kandidati, tudi sedanji guverner Šintaro Išihara.

Čeprav potres prestolnici ni huje prizadel, so popotresni vplivi tukaj vsak dan močnejši. V poletnih mesecih mestu grozijo pogosti električni izpadi. V okoliških prefekturah, ki prestolnico oskrbujejo z osnovnimi živili, nevarnost radioaktivnega sevanja ubija kmetijski sektor. Iz mesta je zbežala glavnina tuje finančne srenje.

Čeprav slovensko veleposlaništvo ostaja v Tokiu, se je večina tujih diplomatov premaknila v Osako, Kobe ali Hirošimo. O podobnih premikih razmišljajo tudi v gospodarskem sektorju. Ko je Išihara v četrtek obiskal vodovod v Tamačiju, kjer so pred nekaj dnevi namerili povečano vsebnost radioaktivnega joda, je pred televizijsko kamero simbolno popil kozarec vode in zagotovil, da se razmere urejajo. Ali je to res, bo verjetno pokazal čas, je za STA še sporočil Boštjan Bertalanič.