Tako je tudi v Avstriji, kjer v raziskavi javnega mnenja, ki jo je ta teden objavil časopis Der Standard, 73 odstotkov vprašanih sicer ne verjame, da bi se lahko tudi v pri njih zgodila naravna katastrofa japonskih razsežnosti, avstrijska politika pa kljub temu želi izkoristiti "časovno okno" po fukušimski tragediji. Po pisanju Dela so Avstrijci že dolgo proti jedrski energiji, saj so že davnega 1978 leta z referendumom preprečili delovanje svoje edine jedrske elektrarne Zwentendorf.

Po nesreči v jedrskih reaktorjih Fukušime pa je socialdemokratski kancler Werner Faymann že napovedal vseevropsko pobudo za prenehanje uporabe jedrske energije na vsej stari celini. Na posebnem zasedanju, ki so ga začeli z minuto tišine v spomin na žrtve na Japonskem, tako Delo, je v torek o njej razpravljal tudi avstrijski parlament.

Avstrijski svobodnjaški prvak Heinz-Christian Strache, ki je zahteval posebno parlamentarno zasedanje o jedrski energiji, zagovarja avstrijsko energetsko samozadostnost, saj država zdaj nekaj energije uvaža, in to tudi iz sosednjih jedrskih elektrarn. Politik, čigar stranka je po zadnjih raziskavah javnega mnenja že enakovredna vladnima socialdemokratski in ljudski, je v razpravi kljub temu udaril tudi proti jedrskim elektrarnam v vzhodni in južni soseščini. Po njegovo bi morali Češki Temelin, ki je po njegovih podatkih prestal že 150 okvar, zapreti, ponovil pa je tudi zahtevo vodilnih strank avstrijske Koroške, naj Hrvaški ne dovolijo vstopa v EU preden ne bo z obratovanjemprenehalo Krško. Še več, opozicijski Zeleni, ki najbolj dosledno nastopajo proti jedrski energiji, pa hočejo referendume o njej v vseh članicah EU. Po pisanju časnika je voditeljica Zelenih Eva Glawischnig bila zelo ostra do nekdanjega kanclerja Wolfganga Schüssla, ki je član nadzornega sveta nemškega energetskega koncerna RWE - za to pa menda prejema tristo tisoč evrov letno. Schüssel se je zagovarjal, da RWE velike vsote denarja namenja tudi za obnovljive vire energije.

Po pisanju Dela pa bi vlada socialdemokratskega kanclerja Wernerja Faymanna in ljudskega podkanclerja Josefa Prölla zdaj rada sama prevzela pobudo. Razpravljajo namreč o akcijskem načrtu proti jedrski energiji, in to, kot je poudaril ljudski minister za okolje Nikolaus Berlakovich, za vso EU.