Ladja je na Japonskem odložila tovor vezanega lesa, na poti nazaj pa je plula blizu jedrske elektrarne Fukušima, ki je bila poškodovana v potresu in cunamiju 11. marca, je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal vodja ruske agencije za varstvo potrošnikov Genadij Oniščenko.

"V kabinah ladje je bilo sevanje gama v mejah dovoljenega, v strojnici pa je bilo trikrat višje," je dejal in menil, da je sevanje v strojnico najverjetneje prišlo prek ventilatorja.

Rusija je v luči vse večje zaskrbljenosti zaradi morebitne radioaktivne kontaminacije tudi prepovedala uvoz in uporabo hrane iz štirih najbolj prizadetih japonskih prefektur, Fukušima, Ibaraki, Točigi in Gunma. Kot je pojasnil Oniščenko, bodo hrano s teh območij na meji zadržali tudi brez preverjanja radioaktivnosti.

Po nesreči v elektrarni Fukušima, ki je sledila uničujočemu potresu in cunamiju, so na Japonskem našli visoko stopnjo radioaktivnega joda v več vrstah zelenjave, okuženo je tudi mleko. Zato je že pred Rusijo več držav poostrilo nadzor ali pa popolnoma ustavilo uvoz hrane iz Japonske.