Že leta 2000 se je Slovenija uvrstila med države z nizko incidenco tuberkuloze, pod 20 primerov na 100.000 prebivalcev. Pojavnost tuberkuloze v Sloveniji se iz leta v leto znižuje in je leta 2009 dosegla vrednost 9,3 primera 100.000 prebivalcev, navajajo v bolnišnici Golnik.

V Sloveniji pogosteje zbolevajo moški, ogrožene skupine prebivalstva, ki pri nas pogosteje obolevajo za tuberkulozo, pa so starostniki, sladkorni bolniki, osebe, ki prekomerno uživajo alkohol, osebe, ki bivajo v negovalnih ustanovah, osebe, ki so se že zdravile zaradi tuberkuloze, zdravstveni delavci in osebe, ki so bile v stiku s kužnim tuberkuloznim bolnikom. Bolnikov s tuberkulozo in sočasno okužbo z virusom hiv je v Sloveniji malo.

Zdravljenje tuberkuloze je pri nas obvezno. Vsi kužni bolniki se morajo zdraviti bolnišnično na posebnih oddelkih za tuberkulozo, zdravljenje pa traja najmanj šest mesecev. Umrljivost zaradi te bolezni se giblje med 1,3 do 4,2 odstotka.

Kljub dobrim rezultatom pri nadzoru epidemije tuberkuloze v državi bodo v bolnišnici Golnik letos ministrstvu za zdravje predlagali prenovljen nacionalni program za tuberkulozo, s poudarkom na preprečevanju in odkrivanju tuberkuloze pri ogroženih skupinah prebivalstva, so še zapisali v omenjeni bolnišnici.