Poslanke in poslanci so danes z 68 glasovi za in enim proti ugotovili, da je poslancu SNS Srečku Prijatelju prenehal mandat. Prijatelj je bil namreč zaradi izsiljevanja pravnomočno obsojen na štiri leta zaporne kazni, zakon o poslancih pa predvideva, da poslancu preneha mandat, če je obsojen na zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev zapora. Na poslanskem stolčku bo Prijatelja predvidoma nadomestila podjetnica Sara Viler. Po seznanitvi s Prijateljevim odstopom že tečejo postopki za imenovanje njegove naslednice. Če bodo ti dovolj hitri, je možno, da bo nova poslanka imenovana še na marčevski seji DZ, in sicer prihodnjo sredo.

Z odstopom Zorana Thalerja s funkcije poslanca v Evropskem parlamentu se je danes najprej seznanila parlamentarna mandatno-volilna komisija, popoldne pa še poslanci v celoti. Predsednik DZ Pavel Gantar lahko sedaj Državno volilno komisijo pozove, naj v treh dneh sporoči, kdo bo Thalerja nadomestil. Glede na izide volitev v Evropski parlament leta 2009 naj bi sicer Thalerjevo mesto zasedel Andrej Horvat, vendar bo v skladu z dogovorom v SD na poslanski stolček sedla Mojca Kleva.

Buzek za ničelno toleranco do dejanj, ki so privedla do odstopa Thalerja

Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je danes v Bruslju ob začetku plenarnega zasedanja poudaril, da je odločen uveljavljati "ničelno toleranco" do dejanj, ki so privedla do odstopa Zorana Thalerja. Povedal je tudi, da bo vzpostavil stik s slovenskim zunanjim ministrstvom, da preveri, kako bodo ukrepali pravosodni organi.

Buzek je ob začetku plenarnega zasedanja kolegom prenesel informacijo, da je Thaler odstopil in da od četrtka naprej ne bo več član parlamenta ter da je Avstrijec Ernst Strasser napovedal, da bo to storil v prihodnjih dneh. Poslanci so obvestilo sprejeli z aplavzom. V povezavi z Romunom Adrianom Severinom, tretjim evropskim poslancem, vpletenim v korupcijsko afero, pa je Buzek povedal, da je izstopil iz politične skupine evropskih socialistov in demokratov ter da bo v poslanskih klopeh sedel kot samostojni poslanec.

Socialisti Severina pozvali k odstopu

Evropski socialisti in demokrati so sicer Severina danes pozvali k odstopu. Na plenarnem zasedanju ga je k odstopu izrecno pozvala tudi poslanka iz vrst liberalcev Sonia Alfano. Buzek je v povezavi s tem pojasnil, da se bo danes z Romunom sestal, da se pogovorita prav o tem vprašanju. "Ti odstopi so rezultat resnih obtožb, ki so se pojavile v medijih glede neustreznega obnašanja evropskih poslancev," je povedal Buzek. Ob tem je poudaril, da je za danes sklical sestanek Predsedstva Evropskega parlamenta, ki bo pogovore o korupcijski aferi nadaljevalo tudi zvečer.

"V imenu Predsedstva in po mojem mnenju večine evropskih poslancev poudarjam, da smo odločeni uveljavljati ničelno toleranco do dejanj, ki so privedla do odstopov naših kolegov," je poudaril predsednik parlamenta in tudi za te besede požel aplavz. Predsedstvo, ki ga sestavljajo predsednik Evropskega parlamenta, 14 podpredsednikov in šest kvestorjev, določa pravila Evropskega parlamenta. Pristojno je za pripravo predhodnega predloga proračuna Evropskega parlamenta in za urejanje upravnih, kadrovskih in organizacijskih zadev.

Odločen k varovanju poštenosti

Buzek je še poudaril, da je kot predsednik parlamenta "odločen varovati poštenost tega telesa in njegovih članov". "Nosimo veliko breme odgovornosti," je še izpostavil. Ob tem je dodal, da parlament kot edina neposredno izvoljena institucija EU, "ne sme izdati zaupanja ljudi". Poleg tega je pojasnil, da ga je Predsedstvo Evropskega parlamenta pozvalo, naj vzpostavi stik z vsemi zunanjimi ministrstvi držav, iz katerih prihajajo omenjeni trije poslanci, da preveri, kako bodo zaradi obtožb o korupciji ukrepali pravosodni organi teh držav.

Evropski parlament pa mora po njegovih besedah zaostriti svoj kodeks, vključno s kaznimi. Ta dogodek je po njegovih navedbah pokazal potrebo po pravno zavezujočem kodeksu za lobiranje v evropskih institucijah. Evropska poslanka iz Italije Alfanova je danes še poudarila, da je "na kocki verodostojnost vseh" evropskih poslancev in da ne smejo pozabiti, da predstavljajo 500 milijonov Evropejcev, ne lobistov.

"Novinarji ne vedo, kako se naj obnašajo"

Samostojni evropski poslanec iz Francije Bruno Gollnisch pa je ob neodobravanju v dvorani izrazil upanje, bo ta strogost veljala tudi za "novinarje, ki ne vedo, kako naj se obnašajo". Še en samostojni poslanec, Avstrijec Hans-Peter Martin pa je pozval k odstopu še tiste tri kolege, ki jim prav tako grozi podobna usoda.

Britanski časnik Sunday Times, ki je sprožil korupcijsko afero, je namreč napovedal razkritje še treh evropskih poslancev.

Vodja evropskih socialistov in demokratov Martin Schulz se je na izjavo Martina odzval z besedami, da "ničelna toleranca resda velja za vse", zato je želel jasen odgovor na vprašanje, ali Martin parlamentu res dolguje 168.000 evrov zaradi računovodskih nepravilnosti.