Streljanje protiletalske obrambe je trajalo približno deset minut, posebej intenzivno pa je bilo v okolici rezidence libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

Za zdaj ni znano, kaj je bil izvor eksplozij, gre pa verjetno za napade koalicijskih sil, za katere bo to že četrta noč vojaških operacij, katerih cilj je zaščita civilistov pred Gadafijevimi silami in vzpostavitev območja prepovedi poletov nad Libijo.

Televizijska mreža Al Džazira je medtem poročala, da so koalicijske sile sestrelile libijsko vojaško letalo, na katerem je bilo več vojakov. Incident se je zgodil 60 kilometrov vzhodno od Bengazija, ki je v rokah upornikov.

Upornikom je sicer uspelo pregnati Gadafijeve sile iz okolice mesta Zintan, 120 kilometrov jugovzhodno od Tripolisa. Gadafijeve sile so bombardirale mesto s položajev 10 kilometrov zunaj Zintana, vendar so se morale zaradi odpora upornikov umakniti, je za AFP povedal prebivalec mesta.

Strmoglavilo je ameriško vojaško letalo, v operacijo s svojo artilerijo tudi Španci

Ameriško vojaško letalo F-15E Eagle naj bi zaradi mehanske napake strmoglavilo v Libiji, pilota pa so rešili uporniki. Ameriška vojska dogodka še ni komentirala, okoli kraja nesreče pa se je zbrala množica domačinov.

Tiskovni predstavnik Vince Crawley je sporočil, da sta pilot in kopilot v vojaškem letalu, ki je strmoglavilo v Libiji, utrpela lažje poškodbe. Enega so že rešili, drugega še rešujejo, je še sporočil. Poudaril je, da je letalo strmoglavilo zaradi mehanske napake in ne ker bi bilo napadeno.

Sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija danes v več mestih na zahodu države še naprej napadajo upornike. Kot so še sporočili slednji, so Gadafijeve enote v ponedeljek kljub vojaški operaciji zahodnih sil ubile veliko ljudi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Libijskemu voditelju zveste sile obstreljujejo Zintan in poskušajo s pomočjo težkega topništva vstopiti v mesto, ki leži okoli 160 kilometrov vzhodno od Tripolisa, je za arabsko televizijo Al Džazira povedal predstavnik upornikov v tem mestu. Zatrdil je še, da ne bodo poznali milosti do nikogar, ki sodeluje z režimom ter da se ne bodo umaknili.

Tarča napadov Gadafijevih sil je tudi mesto Misrata, v katerem je danes umrlo pet ljudi, od tega štirje otroci. Kot je sporočil predstavnik upornikov v mestu, so tanki in ostrostrelci na glavni prometni žili v mestu začeli slepo streljati, pri čemer so bili ubiti štirje otroci, ki so s starši stali ob vozilu. V ločenem napadu je umrl še en človek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Misrati so poleg tega so po navedbah prebivalcev blokirani komunikacijski sistemi, vode pa ni že ves teden. Kot je povedal tamkajšnji zdravnik, je bilo v zadnjih dveh dneh ranjenih več sto ljudi, zdravniških pripomočkov pa zmanjkuje.

Napadi na upornike se tako nadaljujejo tudi po tretji noči letalskih napadov mednarodnih sil, katerih cilj je doseči uveljavitev resolucije Varnostnega sveta ZN o prepovedi poletov nad Libijo z namenom zaščite civilistov. Med drugim naj bi bili tarča napadov minulo noč oporišči libijske protiletalske obrambe vzhodno od Bengazija ter mornariško oporišče v bližini Tripolisa.

Odposlanec ZN: Libijski uporniki želijo prekinitev ognja

Posebni odposlanec ZN za Libijo Abdel Elah al Katib je danes sporočil, da si libijski uporniki želijo hitro prekinitev ognja in ustavitev obleganja libijskih mest, ki ga izvajajo sil, zveste libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju.

"Uporniki so ponovili svojo zahtevo po prenehanju obleganja mest, ki ga izvajajo libijske vladne sile, in po hitri prekinitvi ognja," je v Tunisu dejal Katib. "Uporniki so opisovali različne vidike razmer in izpostavili trpljenje in stiske v nekateri libijskih mestih in krajih," je dodal.

Katib se je z voditelji libijskega upora srečal v ponedeljek v Tobruku na vzhodu Libije. Odposlanec, ki je svojo misijo začel v začetku meseca, je še dejal, da si opozicijski voditelji še posebej želijo, da bi vladne sile prenehale uporabljati tanke in težko orožje, s katerimi napadajo civilne cilje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz kraja Jafran jugozahodno od Tripolija medtem danes poročajo o spopadih med Gadafijevimi privrženci in uporniki, ki nadzorujejo območju. Po navedbah tamkajšnjih prebivalcev naj bi bilo ubitih devet ljudi.

Prebivalci upajo, da bodo mednarodne koalicijske sile ustavile napredovanje Gadafijevih sil, ki so prekinile dobavo električne energije, večina ljudi pa je zapustila domove. Če koalicija ne bo posredovala, bodo režimske sile hitro zavzele mesto in izvedle pokol, opozarjajo po poročanju AFP.

ZN pozivajo EU naj pomaga Italiji pri beguncih

Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes Evropsko unijo pozval, naj priskoči na pomoč Italiji pri soočanju z valom beguncev iz severnoafriških držav, še posebej zaradi kritičnih razmer na Lampedusi.

V UNHCR so zaskrbljeni, da bi kritične razmere na Lampedusi, kjer je po zadnjih podatkih že prek 5500 beguncev, Italijo ujele nepripravljene na morebiten val beguncev iz Libije, so poročale tuje tiskovne agencije.

Na Lampedusi so razmere nestabilne, napetosti med domačini in begunci pa se povečujejo, ocenjujejo v organizaciji in navajajo, da ljudje spijo tudi pod tovornjaki. Z otoka naj bi danes začela begunce odvažati ena od italijanskih vojaških ladij.

Rim sicer že vse od začetka ljudskih vstaj na afriški celini skuša prepričati EU, da so tudi ostale članice dolžne prevzeti del bremena.

A na vlado v Rimu letijo tudi kritike, da se je na begunsko krizo odzvala povsem napačno oziroma, da je na krizo povsem nepripravljena.

Še posebej so do vlade kritični v organizaciji za spodbujanje socialnega razvoja Arci, kjer so prepričani, da bi vlada ob pravilnem ukrepanju brez težav zagotovila ustrezno oskrbo beguncev, ki se zatekajo na Lampeduso.

Filippo Miraglia, ki je v organizaciji zadolžen za migracijsko politiko, se je danes izjemno kritično odzval tudi na napoved notranjega ministra Roberta Maronija, da bodo po državi poskrbeli za nastanitev 50.000 beguncev. Napoved je ocenil kot velik "blef", še posebej zato, ker država begunce na Lampedusi obravnava kot "hrano za topove", je poročala italijanska tiskovna agencija Ansa.

Maroni bo sicer v sredo odpotoval v Tunizijo, da bi se s tamkajšnjimi oblastmi dogovoril o zajezitvi begunskega vala. Italija je pripravljena za zajezitev begunskega vala dati na razpolago svojo opremo in ljudi, Maroni pa je optimističen glede dogovora, saj da sta Italija in Tunizija prijateljski državi.

Na Lampeduso se je letos od začetka ljudske vstaje v Tuniziji zateklo že okoli 15.000 beguncev, večinoma Tunizijcev. "Vsi so mladi in vsi moški. To je generacija na begu," je dejal Maroni in dodal, da bi se v reševanje nastalih razmer morala vključiti tudi EU.

Mednarodne sile v tretji noči z napadi na oporišči libijske protiletalske obrambe

Mednarodne sile so že tretjo noč zapored napadale Gadafijeve enote. Med drugim naj bi bili tarča napadov oporišči libijske protiletalske obrambe vzhodno od Bengazija ter mornariško oporišče v bližini Tripolisa.

Po navedbah prič se je po napadu iz oporišča, ki leži kakih deset kilometrov vzhodno od Tripolisa, dvigal gost dim, v sami prestolnici pa je bilo tudi minulo noč slišati protiletalsko obrambo.

Po poročanju arabske televizije Al Džazira, ki se sklicuje na libijske vladne vire, so zahodna letala napadla tudi letališča v mestih Sirta in Sebha. Napad je po trditvah libijskih predstavnikov terjal smrtne žrtve med civilisti.

Ameriška, francoska in britanska letala so napade začela v soboto, s ciljem doseči prepoved letenja v libijskem zračnem prostoru. Podlaga za napade je resolucija, ki jo je minuli četrtek sprejel Varnostni svet ZN in ki zahteva takojšnje premirje med Gadafijevimi silami in uporniki ter popolno ustavitev nasilja.

Resolucija obenem dovoljuje "vse potrebne ukrepe" za uveljavitev prepovedi letenja in zaščito civilnega prebivalstva, razen kopenskega vojaškega posredovanja.

Libija je medtem zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta, ki ga obtožuje, da je "tlakoval pot za napad nanjo". Varnostni svet naj bi se znova sestal v četrtek.

Natove mornarice bodo uveljavljale embargo na orožje za Libijo

Države članice zveze Nato so se danes dogovorile, da bodo mornariške sile zavezništva uveljavljale embargo na izvoz orožja v Libijo v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN, so sporočili iz zavezništva. V ta namen bo Nato aktiviral svoje ladje in letala v osrednjem Sredozemlju.

"Izvajali bodo operacije za nadzor, poročali in po potrebi prepovedali plovila, za katera bo obstajal sum, da prevažajo nezakonito orožje ali najemniške vojake," je še sporočil generalni sekretar zveze Nato Anders-Fogh Rasmussen. Kot je dodal, se bodo pri tem tesno usklajevali s komercialnim trgovskim ladjevjem in regionalnimi organizacijami.

Veleposlaniki 28 držav članic zavezništva se že od petka sestajajo v Bruslju, da bi dosegli kompromis glede vloge Nata v mednarodnem posredovanju proti Libiji, o kateri so stališča držav članic zavezništva različna.

Sicer pa so veleposlaniki Nata danes potrdili tudi operativne načrte za nadzorovanje območja prepovedi poletov nad Libijo, ki jih morajo sedaj potrditi še nacionalne vlade, a soglasja o njihovi implementaciji še ni.

Območje prepovedi poletov nad Libijo trenutno izvaja mednarodna koalicija držav pod vodstvom Francije, Velike Britanije in ZDA. Italija je v ponedeljek odločno pozvala k prenosu poveljevanja na Nato, čemur pa nasprotuje Francija, saj bi temu po njenem mnenju nasprotovala Arabska liga. Edina arabska država, ki trenutno s svojimi letali sodeluje pri izvajanju prepovedi poletov, je sicer Katar.

Erdogan: Turčija ne bo bikoli namerila orožja proti Libijcem

Potrditev operativnih načrtov Nata za izvajanje območja prepovedi poletov je doslej blokirala predvsem Turčija, edina večinsko muslimanska članica zavezništva, ki javno nasprotuje obsegu mednarodnih akcij v Libiji. Kot je danes poudaril turški premier Recep Tayyip Erdogan, ne bo Turčija "nikoli namerila orožja proti libijskemu narodu" in bo to svoje stališče pojasnila drugim članicam Nata.

Erdogan je sicer o tej temi v ponedeljek zvečer govoril z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Oba sta ob tem potrdila svojo podporo polni implementaciji četrtkove resolucije Varnostnega sveta ZN z namenom zaščititi libijski narod.