"Po prihodu iz Bruslja sem se posvetoval s svetovalci v skupini za mehanizme finančne stabilnosti, s katerimi smo pripravili dokument o ukrepih, ki jih bomo predstavili evropskemu svetu in evropski komisiji. Ker bi se rad o obveznostih posvetoval tudi s socialnimi partnerji in opozicijo, razmišljam, da bi sklical tudi novo razvojno konferenco," je povedal Pahor, ki meni, da bi si z vstopom v "pakt za evro" zagotovili, da "še naprej ostanemo na varni strani radarja".

Eden bistvenih sklepov "pakta za evro", ki so jih voditelji držav evrskega območja sprejeli prejšnji petek, je, da vlade pripravijo načrt obveznosti, s katerim bodo izpolnile štiri zadane cilje - spodbujanje konkurenčnosti, spodbujanje zaposlovanja, vzdržnost javnih financ in okrepitev finančne stabilnosti. Pahor je pojasnil je, da "pakt za evro" predvideva, da se države same odločijo, kako in kdaj bodo dosegle zastavljene cilje, da pa jih bodo nekatere države predstavile že prihodnji teden na Svetu EU. "Slovenija je nekatere ukrepe že sprejela, nekatere, med njimi pokojninsko reformo, še sprejema, nekatere, kot so spremembe delovne zakonodaje, pa so v pripravi," je dejal Pahor. Pomembni se mu zdita zlasti dve stvari - javnofinančni primanjkljaj in javni dolg, kjer smo po njegovih besedah še na varnem, ter strošek dela, "ki bo eden od izzivov, ki nas še čaka".

Križanič: Gre zamodernizacijo države

Ukrepi za pridružitev paktu za evro bodo pravzaprav oblika modernizacije Slovenije, meni minister za finance Franc Križanič in pojasnjuje, da ni vprašanje, ali jih je treba sprejeti, ampak se bo vlada s socialnimi partnerji pogajala predvsem o tem, kako priti na nemško-francoski vlak oziroma kdaj izpeljati potrebne reforme. Po njegovem mnenju bo namreč za uveljavitev ukrepov potrebna predvsem podpora socialnih partnerjev, verjame pa, da bodo reforme sprejeli tudi državljani.

Na nacionalno razumnost vseh, vključno z opozicijskimi strankami, upa tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Pravi, da ukrepi za pridružitev paktu morajo biti sprejeti, sami pa bomo izbrali, katerim spremembam se bomo zavezali. Če jih bomo uveljavili, socialnih pravic ne bo treba krčiti, zatrjuje. Sam med potrebne ukrepe prišteva pokojninsko reformo, pripraviti bo treba tudi nove rešitve na področju financ in gospodarstva, najpomembnejše pa bo varčevanje.

Še o nemško-francoskem vlaku:

- "Pakt za evro je alibi za šibke vlade"

- Lambrinidis: Trenutni nemško-francoski predlog pakta za evro ne bo rešil evropskih ekonomij

- Sindikati prepričani, da gre razprava v napačno smer

- Potrebna bosta korenček in palica

Komentar Antiše Korljana: Kje bomo, ko bo vlak speljal?