"Zaradi narave elektromagnetnega sevanja, ki ne pozna državnih meja, je ta razsodba absurdna, saj se morajo v takih primerih uporabljati predpisi, sprejeti v okviru Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU), vendar jih Italija ne upošteva," opozarjajo pri Apeku, kjer se bojijo, da bi se lahko usul plaz podobnih zahtev, če bo italijanski tožnik uspel na slovenskem sodišču. Da bi se lahko razmere zaostrile, smo v Dnevniku opozorili že v začetku februarja, saj sta Slovenija in Hrvaška zaradi motenj pri sprejemanju televizijskih in radijskih programov na obmejnem območju z Italijo v zadnjem obdobju poslali že več kot tisoč prijav italijanski administraciji. Na Apeku, kjer so se že večkrat brezuspešno sestali z italijanskimi kolegi, imajo v tem trenutku odprtih več kot 450 prijav.

Ljubljansko okrožno sodišče je zahtevi italijanskega tožnika sicer že ugodilo, vendar se bo RTVS s pravno pomočjo Apeka na njihovo odločitev pritožila. "Pričakujem, da do te izvršbe ne bo prišlo. V nasprotnem primeru bi šlo za paradoks prve vrste," je prepričan direktor organizacijske enote Oddajniki in zveze na RTVS Miran Dolenec.

Do tožbe je sicer prišlo, ker je antenski sistem za radijske programe na oddajniku Kuk obrnjen tudi proti Italiji. "Tak sistem smo vzpostavili že v osemdesetih letih z namenom, da s sevanjem v Italijo branimo frekvenco in omogočamo zamejcem sprejem naših programov. Če ne bi sevali proti Italiji, bi lahko Italijani uporabili našo frekvenco," razlaga Dolenec in dodaja, da se je v zadnjih letih zvrstilo že sedem tožb zoper antenski sistem na oddajniku Kuk. Šest tožb je italijansko sodišče razsodilo v slovensko korist, medtem ko je tožba radia Virgin uspela na goriškem sodišču leta 2008. Po Dolenčevem mnenju je za nastali spor odgovorno pristojno italijansko ministrstvo, ki dodeljuje frekvence italijanskim medijem brez upoštevanja mednarodnih sporazumov in določil ITU. "Na televizijskem področju je po prehodu na digitalno oddajanje ta problem postal še hujši. Primorski gledalci so nam poslali že veliko pritožb in tudi groženj, da ne bodo več plačevali RTV-prispevka. Zaradi tega smo se obrnili na obe pristojni ministrstvi, in sicer kulturno ter visokošolsko, tako da upamo, da bodo kmalu stekli pogovori z italijansko stranjo," pravi Dolenec.

Ker je Apek izrabil že vsa pravna sredstva za reševanje podobnih primerov, ki bi lahko prerasli v mednarodni spor, bi se morali državi po mnenju pravnikov reševanja zadev lotiti na diplomatski ravni, vendar pa so nam z zunanjega ministrstva pred dnevi odgovorili, da je ta tematika v prisojnosti ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Dodajmo, da je hrvaško zunanje ministrstvo v zadnjem obdobju zaradi težav s sprejemanjem televizijskega signala v obmorskih mestih italijanskim oblastem poslalo že dve protestni noti, medtem ko je zaradi težav z Madžarsko po digitalnem preklopu v Sloveniji posredoval celo kabinet predsednika države Danila Türka.