Tako Sajovic kot SDS se odzivata na Franca Jurija. "Izjava Jurija je nenavadna, še posebej kritične ocene dela vlade, saj ministri iz stranke Zares vodijo štiri resorje, med katerimi so ključni za izhod Slovenije iz krize," je v današnjem odzivu zapisal Sajovic. Kot je dodal, znajo biti v LDS samokritični, zato je koalicija na njihov predlog opravila razvojno klavzuro, pretehtala in se odločila o razvojnih prioritetah ter tudi pripravila ustrezne zakonske spremembe.

Sajovic je bo tem spomnil, da je ravno v minulem tednu DZ sprejel paket protikriznih ukrepov zoper plačilno nedisciplino (zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, novela zakona o DDV, novela zakona o javnem naročanju). Vlada pa je danes sprejela še novelo zakona o izvršbi in novelo insolvenčnega zakona. Sajovic priznava, da je še veliko za postoriti - še posebej pri sproščanju finančnega krča, davčni politiki, strukturnih prilagoditvah, vendar pa pavšalne trditve o nesposobnosti vlade glede na vse aktivnosti, ki jih vodi, niso upravičene.

"Zato je v tem kontekstu, ko je potrebno strniti vrste in se posvetiti delu, izjave poslanca tudi težko razumeti. Seveda pod predpostavko, da imamo vsi za resnični cilj reševanje slovenskega gospodarstva in razvoj naše družbe," je še dodal vodja poslancev LDS.

V SDS pa so v odzivu na Jurijeve besede zapisali, da Slovenija potrebuje sposobno vlado in vladno koalicijo, ki se ne bo prepirala med seboj. "Danes nima ne enega ne drugega, zato sta za Slovenijo po razvojnem tempu v EU samo še Romunija in Bolgarija. Poziv vladne stranke Zares je dodaten ciničen dokaz te resnice," menijo.

Pahor ne vidi težav, saj je popolnoma predan delu

Pahor je sicer na današnji tiskovni konferenci po seji vlade komentiral tudi Jurijevo izjavo. "S predsednikom Zares in visokošolskim ministrom Gregorjem Golobičem sem se že pogovoril in v prihodnje ne vidim nobenih težav v zvezi s tem. Vlada po mnenju Pahorja dela ambiciozno, predano in veliko bolje kot na začetku mandata."

Prvi rezultati dela kažejo na to, da "smo se na najbolj strateških križiščih odločili pravilno", kmalu pa se bodo pokazale tudi dobre posledice letošnjih ukrepov, je povedal. Kljub temu je na torkovem razširjenem koalicijskem vrhu Pahor pripravljen na morebitne dodatne pobude in predloge.

Na vprašanje o njegovem morebitnem nastopu na parlamentarnih volitvah prihodnje leto, je odvrnil, da o svoji nadaljnji politični poti ne razmišlja, dokler ne konča naloge, ki so mu jo volivci zaupali leta 2008. "Popolnoma sem predan delu, ki ga opravljam," je zatrdil.

Vodja poslanske skupine Zares je namreč včeraj dejal, da ima koalicija na torkovem koalicijskem vrhu zadnjo priložnost, da uredi razmere in izpostavi prioritete, ki bodo odpravile sistemske krivice ljudi. Če tega ne bo storila, je po Jurijevem osebnem mnenju edini izhod zamenjava premiera Boruta Pahorja.

Situacija, ko "koalicija sama ugotavlja, da ni sposobna voditi države", pa je po besedah predsednika SLS Radovana Žerjava "pravzaprav že bizarna". Rešitev je po njegovem le resna rekonstrukcija vlade, vključno z zamenjavo resorjev med koalicijskimi strankami ali pa predčasne volitve, se je odzval na pozive Franca Jurija k takojšnjim ukrepom vlade.

Zamenjava predsednika vlade je sicer stvar koalicije, v vsakem primeru pa vlada, taka kot je, ne more delovati v dobro državljanov, je medijem v DZ dejal Žerjav. Glavna težava koalicije je po njegovem to, da se ne znajo pogovarjati. Na vprašanje, ali bi podprl tehnično vlado, pa Žerjav odgovarja, da tehnična vlada ne more in ne sme biti rešitev. Prepričan je, da potrebujemo trdno in enotno vlado, z močno podporo, ki se bo znala spoprijeti s težavami, v katerih smo.

Taka sestava vlade, ko ena stranka "obvladuje" pravosodno ministrstvo in ministrstvo za notranje zadeve, je po Žerjavovih ocenah nedopustna in nevzdržna. Na novinarsko vprašanje, ali bo SLS predlagal kakšno rešitev, pa pravi, da SLS zagotovo ne bodo iskali rešitev za koalicijo, saj je to njena odgovornost. Ta mora najti rešitve, s katerimi bo imela ustrezne odgovore na probleme, v katerih smo, je dejal predsednik SLS. Po njegovem bi bilo glede na pat pozicijo, v kateri smo, da se vse parlamentarne stranke dogovorijo za predčasne volitve.

Erjavec o tem, kaj narediti, če bo Zares vztrajal

Če bo Zares povzročil politično krizo, bi bile edini izhod predčasne volitve, najboljše do konca tega leta, ali pa močna rekonstrukcija vlade, vključno z zamenjavo Pahorja, je v izjavi za STA ocenil prvak DeSUS Karl Erjavec. Po njegovih besedah "vsi ugotavljamo, da zadeve ne tečejo" in "stopicamo na mestu", Slovenija pa nazaduje. "Vsi ugotavljamo, da zadeve ne tečejo. To kažejo tudi javnomnenjske raziskave, ker ta vlada dobiva najnižje ocene od vseh vlad. Takšno stopicanje na mestu seveda pomeni, da bo Slovenija začela močno zaostajati," je opozoril Erjavec.

Po njegovih besedah lahko že danes beremo, kako nas prehitevajo nekatere bivše socialistične države, denimo Slovaška in Češka. Če se bo to stanje nadaljevalo do rednih volitev, si Erjavec "ne predstavlja, kako bomo izšli iz te krize". Zato meni, da je rešitev močna rekonstrukcija vlade, pri čemer bi poskušali najti strokovnjake in zamenjali Pahorja. Če pa to ni mogoče, potem "smo obsojeni na stopicanje na mestu, zato so naslednji korak predčasne volitve. Sicer nas lahko čaka scenarij Hrvaške". Čeprav je procedura za predčasne volitve izjemno zapletena, je po Erjavčevih ocenah to mogoče z dogovorom vseh političnih strank.

"DeSUS bo v vseh pogledih konstruktiven, ker Slovenija sedaj nazaduje in ne napreduje, ter zaostaja za ostalimi članicami EU, ki smo jih včasih močno prehitevali, nekatere pa dohitevali," ugotavlja prvak DeSUS. Erjavec ocenjuje, da gre za manever glede na javnomnenjsko podporo Zares in še, da Zares "zagotovo ni stranka, ki bi predstavljala male ljudi". "Vemo namreč, zakaj ji ratingi padajo. Močno je vpeta v razne lobije," je dejal.