Zavod za zaposlovanje namreč od prejšnjega tedna vodi dve evidenci prostih delovnih mest; v eni so tista, ki so dejansko prosta, v drugi pa so delovna mesta, ki jih delodajalci objavijo le zato, ker to po zakonu morajo. Na zavodu so za Žurnal24 pojasnili, da predvsem veliki in srednje veliki delodajalci večinoma želijo sami poskrbeti za javno objavo, mali delodajalci pa, da jim objavo izvede zavod, čeprav ne želijo širšega iskanja kandidatov.

Brezplačnik opozarja, da zavod za zaposlovanje do konca lanskega leta delovnih mest, za katera podjetja niso želela, da jim napotuje brezposelne, ni objavljal na svoji spletni strani, ampak so bile informacije o njih dostopne le v njihovih prostorih. Po novem zakonu, ki velja od januarja, pa je treba prosto delovno mesto na zavod le prijaviti, to, kje bo delodajalec prosto delovno mesto objavil, pa je njegova izbira. Če se odloči za posredovanje zavoda, se objavi na spletu ne more več izogniti.

Če delodajalec ne objavi prostega delovnega mesta, ga lahko oglobijo s 750 evri, če ga ne prijavi zavodu, pa z 800. Inšpektor jih je lani, tako Žurnal24, ker niso objavili prostega delovnega mesta, kaznoval 67. Tri so kaznovali, ker svojih delavcev, ki so delali za krajši delovni čas ali so bili zaposleni za določen čas, niso obvestili, da bodo zaposlovali za nedoločen čas, dva pa, ker sta prosto delovno mesto objavila le za en spol.