Na ministrstvu za šolstvo obtožb ne želijo komentirati. "Po koncu počitnic bomo zbrali podatke in opravili analize. Šele potem bo mogoče razmisliti o nadaljnjih ukrepih, če bi se izkazalo, da so potrebni," so sporočili.

So se pa odzvali v Slovenski turistični organizaciji (STO), kjer pritrjujejo predstavnikom turističnega gospodarstva, da bi bilo bolje ohraniti dva tedna zimskih počitnic. "Dejstvo je, da v enem tednu ne bo mogoče doseči enakega finančnega izkupička, kot bi ga v dveh tednih, ko so bile navadno zaradi večjega povpraševanja višje tudi cene," je povedala direktorica STO Maja Pak. Zaradi poenotenih počitnic so ljudje pričakovali večjo gnečo na slovenskih smučiščih, zato sklepa, da se je več smučarskih navdušencev raje odločilo za smučanje v tujini, kjer so nekatera smučarska središča tudi precej znižala cene. "Pričakujemo, da bomo imeli prihodnje leto ponovno dva tedna počitnic," pravi Pakova.

Žičničarji so za "dvodelne" počitnice

Poglejmo, kaj se je minuli teden dogajalo na večjih smučiščih. Z Rogle poročajo o približno desetodstotnem upadu števila smučarjev, tudi na Mariborskem Pohorju so jih našteli nekoliko manj kot lani. Na Golteh je smučalo povprečno 1022 smučarjev vsak dan, medtem ko so jih lani le v prvem tednu, ko so počitnikovali ljubljanski in mariborski šolarji, našteli 830 na dan, v drugem tednu, ko so počitnikovali šolarji iz preostalega dela Slovenije, pa kar 1160. V Kranjski Gori so v tednu počitnic sicer zabeležili 20-odstotkov smučarjev več kot lani, v tednu prej pa 60 odstotkov manj. "Žal izpada prihodka ne bomo uspeli nadoknaditi," priznava Klavdija Gomboc iz Smučarskega centra Kranjska Gora. Po njenem so razlogi za osip smučarjev recesija, strah pred gnečo na smučiščih in združene šolske počitnice.

Na Krvavcu je bil povprečen dnevni obisk smučarjev sicer večji kot lani, a je skupni "počitniški izkupiček" manjši. Lani je tako na Krvavcu 14 dni zapored smučalo nekaj manj kot 1700 smučarjev na dan, letos pa nekaj manj kot 2000, a zgolj sedem dni. "Z letošnjo sezono smo precej nezadovoljni, imamo 30-odstotni izpad dohodka v primerjavi s prejšnjimi sezonami," ocenjuje Uroš Zupan, pomočnik direktorja na RTC Krvavec. "Ljudje so v strahu pred gnečo na slovenskih smučiščih predčasno načrtovali smučanje v tujini, kar pričajo podatki z avstrijskih in italijanskih smučišč. Tam beležijo do 50-odstotno povečanje slovenskih smučarjev, na Krvavcu pa se je to poznalo predvsem v začetku tedna, ko je bilo smučarjev za polovico manj, kot smo pričakovali," opisuje Zupan. Proti koncu tedna je bilo na Krvavcu bolje, saj so zadnje počitniške dni našteli približno toliko smučarjev kot prejšnje sezone.

Nezasedene tudi smučarske šole

Na Kaninu se je sezona, presenetljivo, obrnila bolje kot lani. Čeprav je med počitnicami tam na dan smučalo le povprečno 100 smučarjev, je to za enajst odstotkov več kot lani, a približno za desetino slabše od pričakovanj, saj so organizirali veliko kulturnih, glasbenih in športnih prireditev, ki naj bi privabile več gostov, je opisal direktor ATC Kanina Simon Klaut.

Enako klavrne rezultate so imeli tudi v smučarskih šolah na Kaninu, Krvavcu in Golteh. "Letos se je učilo smučati le 94 učencev, medtem ko so jih lani učili kar 140," je povedal Luka Paulič iz centra Golte. "Prostih mest v skupinskih tečajih za otroke smo imeli vsaj deset v začetnih skupinah in najmanj deset v nadaljevalnih, za individualne ure je bilo na voljo še vsaj pet učiteljev," pravi Nina Bernik iz smučarske šole Intersport Bernik v Kranjski Gori.

V termah nekoliko boljši izkupiček

Nekoliko bolje so jo odnesla zdravilišča in terme, čeprav pod pričakovanji. Iz Zavoda za turizem Maribor so sporočili, da so v Termah Maribor in Športnem centru Pohorje v tednu pred počitnicami zabeležili 50-odstotni upad nočitev oziroma vsaj za tretjino manj gostov. "Teden dni manj počitnic pušča posledice v naših hotelih, v Habakuku bolj kot v hotelu Bellevue. Tudi pričakovanega večjega povpraševanja v minulem tednu zaradi združitve počitnic, žal, nismo zaznali. Morda je strah pred gnečo v hotelih in na smučiščih vplival tudi na manjše tuje povpraševanje kot lani v tem času," ugotavlja Darja Slivnjak iz Term Maribor. Med počitnicami so se njihove zmogljivosti sicer napolnile, a Slivnikova z rezultati ni bila zadovoljna. "V hotelu Habakuk smo imeli v zadnjih dveh tednih manj dnevnih kopalcev kot lani, ko sta bila oba tedna počitniška."

Hotelske zmogljivosti so zasedene 85- do 90-odstotno, zasebne sobe še nekoliko slabše, kar je pod pričakovanji, sporočajo tudi iz turistične organizacije Kranjske Gore. V Termah Lendava na Ptuju in v Radencih je zasedenost podobna lanski. "Glede na razmere smo lahko dokaj zadovoljni," je povedal Andrej Klasinc, direktor Term Ptuj. "Zasedenost je približno 80-odstotna, čeprav se zadnji mesec občuti padanje kupne moči prebivalstva, negativni učinek pa je seveda imela tudi ukinitev dvotedenskih počitnic. Predvidevamo, da bomo februarja zaradi tega doživeli približno 20-odstotni upad prihodkov," je povedal.

V Termah in wellness Lifeclass je prenočilo vsaj 1500 gostov manj kot lani, Terme Zreče pa so v času zimskih počitnic zasedene 86-odstotno, medtem ko so bile lani 91-odstotno. V našem največjem naravnem zdravilišču Terme Čatež ocenjujejo, da bo zaključek počitniških dni postregel s pričakovanimi rezultati. "Kljub temu menimo, da bi lažje zadovoljili pričakovanja gostov, če bi bile počitnice v dveh delih," poudarja Nevenka Petan iz Term Čatež. Pričakovanj pa ne bo doseglo število gostov v Termah Olimje v Podčetrtku. "Očitno so se ljudje zaradi združenih počitnic v strahu pred veliko gnečo bolj usmerili v tujino ali so ostali doma," ugotavlja Mojca Korpar. Terme Dobrna so imele povprečno 70-odstotno zasedene nastanitvene zmogljivosti, lani pa so bili zasedeni 75- odstotno vseh 14 počitniških dni. "Od vlade pričakujemo, da bo znova vpeljala najmanj 14-dnevne počitnice," so nedvoumno zapisali v Termah Dobrna.