Gadafi je v telefonskem klicu, ki je bil predvajan na državni televiziji, povedal, da se mladi drogirajo in pijejo alkohol, zaradi česar so se udeležili te "destrukcije in sabotaže“. Voditelj je še povedal, da protestniki niso podali nobenih konkretnih zahtev, saj so pod poveljem voditelja Al Kaide.

Dodal je, da situacija v Libiji ni enaka tunizijski ali egiptovski (v obeh državah sta voditelja odstopila), saj imajo Libijo v rokah ljudje in lahko svoja življenja spreminjajo preko komitejev. Izrekel je sožalje družinam štirih ljudi, ki so bili ubiti med protesti, čeprav je žrtev v libijskih nemirih že nekaj sto.

To je bil njegov drugi televizijski nagovor, odkar so 15. februarja izbruhnili protesti proti njegovi 41-letni vladavini.

Gadafi je tako kot v svojem prvem nagovoru v torek protestnike znova obtožil, da se drogirajo in da jim mamila dajejo "tuje sile". Tudi v današnjem sporočilu je zatrdil, da je njegova oblast predvsem "moralna" in da nima položaja, s katerega bi lahko odstopil.

Že v torkovem nagovoru je zagotovil, da bo ostal na oblasti kot vodja revolucije in da se bo boril do zadnje kaplje krvi. Vojski in policiji je ukazal, da zatrejo upor.

V Zaviji srditi boji

Državna tiskovna agencija Jana je medtem poročala, da so "teroristi" danes napadli položaj varnostnih sil v Zaviji in prerezali vrat trem vojakom, medtem ko iz mesta poročajo o srditih bojih.

Zavija leži ob Sredozemlju, kakih 50 kilometrov zahodno od Tripolija. Boji v okolici prestolnice so se sicer okrepili, potem ko so uporniki zavzeli večji del vzhoda države.

Televizija Al Džazira poroča o srditih spopadih med pro- in protivladnimi silami za nadzor nad mestom, ki so zahtevali veliko, a še neznano število žrtev. Vojska naj bi napadla mošejo, kamor so se zatekli uporniki. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP naj bi pri tem ubili deset upornikov.

Drugi dan silovitih protestov proti Gadafiju po državi so sicer po poročanju AFP ulice Tripolija skoraj prazne, potem ko so ponoči poročali o streljanju.

Uporniki naj bi nadzirali vzhod države od meje z Egiptom do kraja Adždabija, vključno z mesti Tobruk, Derna in Bengazi. Prebivalci vzhoda države naj bi po navedbah AFP danes napovedali, da bodo krenili proti Tripoliju in strmoglavili Gadafija.

Gadafi naj bi načrtoval uničenje naftovodov

Libijski voditelj Moamer Gadafi načrtuje uničenje naftovodov, da bi prekinil dotok nafte do pristanišč v Sredozemlju in s tem do zahodnih držav, pisanje ameriške revije Time povzema srbska tiskovna agencija Tanjug. Nemiri v Libiji se sicer nadaljujejo že deseti dan zapored, tujci pa še naprej zapuščajo državo.

Po poročanju arabske televizije Al Arabija so sile, zveste Gadafijevemu režimu, danes napadle protestnike v mestu Al Zavija. Očividci navajajo, da je mesto postalo "klavnica" in da je težko reči, koliko ljudi je bilo ubitih ali ranjenih.

Ameriška tiskovna agencija AP pa poroča, da so libijske sile danes napadle mošejo blizu Tripolija, v kateri naj bi bili protestniki, ki pozivajo k odstopu Gadafija. Več protestnikov naj bi bilo v napadu ubitih ali ranjenih.

Libijska policija in vojska sta zapustili mesto Zuara 120 kilometrov zahodno od prestolnice Tripoli, nadzor v kraju je zdaj v rokah protestnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na navedbe očividcev.

Po pisanju revije Time, ki se sklicuje na vir blizu Gadafijevemu režimu, je Gadafi že ukazal varnostnim silam, naj sabotirajo naftovode. Opazovalci menijo, da želi libijski samodržec s tem sporočiti Libijcem in svetu, da bi v primeru njegovega odhoda državo zajela anarhija, kar bi med drugim imelo za posledico razpad sistema oskrbe z nafto z Bližnjega vzhoda. Cena nafte zaradi nemirov v Libiji sicer že dosega rekordne vrednosti.

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je zagotovil, da Nato ne namerava posredovati v nemirih v Libiji in da organizacija za to tudi ni prejela nobene zahteve. Kot je še dejal v Kijevu po pogovorih z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Janukovičem, bi moral Nato za vsakršno akcijo dobiti mandat Združenih narodov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz Libije se medtem valijo reke tujcev, ki z letali, ladjami ali po kopnem zapuščajo državo. Iz libijskega Bengazija sta tako med drugim danes odplula dva grška trajekta, na katerih je bilo okoli 5000 ljudi, med njimi pretežno kitajski državljani. Nemško obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da bo po svoje državljane, ki so še v Libiji, napotila tri vojaške ladje.

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je danes sporočila, da je od ponedeljka iz Libije zbežalo več kot 30.000 Tunizijcev in Egipčanov. Pričakovati je, da jih bo Libijo zapustilo še več desettisoč.

V Egipt pa je pobegnil tudi tesen sodelavec libijskega voditelja Moamerja Gadafija Ahmed Gadaf al Dam. Kot je sporočil, je iz Libije odšel iz protesta proti krvavemu zatiranju ljudske vstaje, med katerim je prišlo do hudih kršitev človekovih pravic. Gadafijev sodelavec in tudi bratranec je v Kairo prišel pred nekaj dnevi, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Nekatere evropske letalske družbe medtem zaradi vse slabših varnostnih razmer v Libiji odpovedujejo polete v to z nafto bogato severnoafriško državo. Med njimi je tudi italijanska družba Alitalia, ki je danes sporočila, da do nadaljnjega odpoveduje vse redne lete v Tripoli. Vse polete v libijsko prestolnico je vključno do nedelje kasneje odpovedala še nemška družba Lufthansa.

Eni: Zaradi dogodkov v Libiji je dnevno na trgu 1,2 milijona sodov nafte manj

Zanimivost: Gadafijeva žena je Hrvatica iz Mostarja