Na konferenci ameriškega združenja za napredek znanosti (AAAS) so povedali, da je testiranje na živalih pripeljalo do "dramatičnih napredkov v raziskavah, ki so izboljšale in vplivale na kvaliteto človeškega življenja.“

"Če ne bi testirali na živalih, ne bi mogli pravočasno proizvesti terapij, intervencij in zdravil. To pomeni, da bi ljudje umirali,“ je za AFP po simpoziju povedal Stuart Zola, z univerze Emory, kjer se nahaja državni raziskovalni center primatov Yerkes.

Zdravila za bolezni, kot sta diabetes in otroška paraliza, so bila odkrita zaradi raziskav na živalih, so povedali raziskovalci, živali pa se trenutno uporabljajo, med drugim, pri raziskavah hepatitisa, virusa HIV in v raziskavah, ki so povezane z matičnimi celicami.

Ti ugovori pa ne prepričajo aktivistov za pravice živali, ki še vedno pritiskajo na laboratorije, ki uporabljajo živali, da bi pridelali zdravila in cepiva. Pozivajo jih, naj naslednje čudežno zdravilo ali terapijo razvijejo na drugačen način.

Aktivisti prav tako vztrajajo, da nikdar ne bodo uporabljali zdravil, ki so bila izdelana s pomočjo testiranj na živalih, raziskovalci pa na to dogovarjajo, da so to že po vsej verjetnosti storili.