Velika sončna aktivnost bi lahko proti Zemlji poslala valove sevanja in nabitih delcev, kar bi poškodovalo satelitske sisteme, letalsko navigacijo in telefonska omrežja. Če je nevihta dovolj močna, bi lahko botrovala celo zlomu borz in povzročila velike izpade elektrike, ki bi trajali tedne ali celo mesece, so povedali znanstveniki.

Sonce trenutno vstopa v najbolj aktivno obdobje svojega od enajst do dvanajst let trajajočega naravnega cikla. Svet je prejšnji teden že okusil eksplozivno moč Sonca, ko je v najmočnejši sončni nevihti zadnjih štirih let proti Zemlji poletel tok nabitih delcev, kar je povzročilo spektakularne severne sije in zmotilo radijske komunikacije.

Profesor John Beddington, vodilni znanstveni svetovalec britanske vlade, je dejal: "Težave z vesoljskim vremenom morajo biti vzete resno. Za nami je relativno mirno obdobje vesoljskega vremena, vendar ne moremo pričakovati, da se bo to nadaljevalo. Obenem se bo v tem aktivnejšem obdobju potencialna ranljivost naših sistemom dramatično povečala, najsi gre za električne sisteme ali uporabo GPS naprav oziroma za praktično vse, kar uporabljamo te dni. Situacija se je spremenila. Razmišljati moramo o zmožnosti kategorizacije in razlage pojavov ter podati pravočasno opozorilo, ko bi se kakšni posebni pojavi vesoljskega vremena lahko zgodili."

Solarne nevihte povzročijo ogromne eksplozije na Soncu. Ob teh se sprostijo valovi rentgenskih žarkov in ultravijoličnega sevanja, ki v nekaj minutah pridejo do Zemlje, zmotijo radijske signale in poškodujejo elektroniko satelitov.

Jane Lubchenco, vodja ameriške Administracije za oceane in atmosfero, je dejala, da ni več vprašanje, ali se bo to zgodilo, temveč kdaj se bo zgodilo in kako veliko bo. "Zadnjič, ko je bila Sončna aktivnost na vrhuncu, je bil svet zelo drugačen. Zdaj so mobilni telefoni nuja. Prej so bili že prisotni, vendar se na njih nismo tako zanašali kot dandanes. Veliko stvari, ki jih danes jemljemo za samoumevne je veliko bolj ranljivih za procese vesoljskega vremena za razliko od situacije ob zadnjem višku Sončeve aktivnosti," razlaga Lubchencova.