EU je v ponedeljek od egiptovskega zunanjega ministrstva prejela poziv k zamrznitvi premoženja nekaterim visokim predstavnikom nekdanjega egiptovskega režima, a ne tudi nekdanjemu predsedniku Hosniju Mubaraku in njegovi družini, so pojasnili v tiskovni službi Ashtonove. O tem bodo sicer v nedeljo zvečer in v ponedeljek govorili zunanji ministri unije.

Že danes pa je bilo to vprašanje odprto na zasedanju finančnih ministrov unije, je povedal slovenski minister Franc Križanič, ki pa tega ni želel posebej komentirati, češ da odločitve o tem sprejemajo zunanji ministri unije. Dejal je sicer, da so finančni ministri glede tega vprašanja popolnoma enotni, več pa ni želel povedati.

Vprašanje zamrznitve premoženja je bilo sicer odprto v širši razpravi finančnih ministrov o Egiptu, v okviru katere so se ti zavzeli za dejavnejšo vlogo EU, zlasti Evropske investicijske banke, pri "ustvarjanju ekonomskih pogojev za uspešno delovanje demokracije v tej državi", je pojasnil minister Križanič.

Oblikovali odbor za ustavne spremembe

Desetčlanski odbor naj bi vodil nekdanji sodnik Tarek al Bišri, med člani pa ni nobenega od tistih pravnikov, ki jim je pripravo ustavnih sprememb tik pred svojim petkovim odstopom poveril Mubarak. Vrhovni svet vojske se je zavezal, da bo referendum potekal v roku dveh mesecev po pripravi predloga ustavnih sprememb, poroča dpa.

Med člani odbora je tudi nekdanji poslanec iz vrst prepovedane Muslimanske bratovščine Subhi Salem. Salem je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP danes pojasnil, da bo nova ustava, ki jo bo pripravil odbor, le začasna in bo veljala do vzpostavitve demokratično izvoljenih oblasti. Dejal je še, da radikalnih sprememb zaenkrat ne načrtujejo, bodo pa odpravili obstoječe omejitve svoboščin.

Ustavne spremembe naj bi predvsem odpravile dosedanje omejitve glede kandidature na predsedniških volitvah, omejile predsedniški mandat ter okrepile nadzor sodstva nad volitvami. Kot navaja dpa, pa še ni jasno, ali bodo po novem dovolili prisotnost tujih opazovalcev na volitvah, kot tudi ne, ali bodo spremenili pogoje za registracijo novih strank.

Kar 10 tisoč političnih zapornikov?

Protestniki, ki so s svojim vztrajanjem spodnesli Mubarakov režim, so poleg tega zahtevali odpravo izrednih razmer, ki veljajo že 30 let, kar bi med drugim omogočilo izpustitev političnih zapornikov. Teh naj bi bilo v Egiptu kar okoli 10.000.

Muslimanska bratovščina, ki je uradno prepovedana, a s strani oblasti tolerirana, je danes že sporočila, da bo oblikovala svojo politično stranko. Kot so sporočili, trdno verjamejo v svobodo ustanavljanja političnih strank, a svoje doslej niso mogli oblikovati zaradi zakona, po katerem je bilo to mogoče storiti le ob privolitvi Mubarakove Narodne demokratske stranke (NDP).

Na parlamentarnih volitvah leta 2005 je kandidatom Muslimanske bratovščine, ki so uradno sicer nastopali kot neodvisni kandidati, pripadla kar petina vseh poslanski sedežev. V prvem krogu volitev konec lanskega leta bratovščini ni pripadel noben poslanski sedež, drugi krog volitev pa je nato bojkotirala.

Zunanji minister pozval k pomoči pri obnovi države

Egiptovski zunanji minister Ahmed Abul Gejt je medtem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP mednarodno skupnost pozval k pomoči pri obnovi Egipta. Kot je dejal, je politična kriza močno prizadela egiptovsko gospodarstvo. O tem naj bi se Gejt že pogovarjal s kolegi iz ZDA, Velike Britanije in Savdske Arabije.

Ob vrhuncu 18-dnevne ljudske vstaje naj bi ta Egipt stala 300 milijonov dolarjev dnevno, napoved letošnje gospodarske rasti pa se je znižala s 5,3 na 3,7 odstotka. Po odstopu Mubaraka Egipt tudi vse bolj pretresajo stavke številnih javnih uslužbencev ter zaposlenih v državnih in zasebnih podjetjih, ki zahtevajo višje plače. Danes so se te sicer umirile, saj je v Egiptu državni praznik in dela prost dan, a jih znova pričakujejo že v sredo.

Da so razmere v Egiptu še vedno napete, dokazujejo tudi oboroženi spopadi, ki pretresajo več egiptovskih mest in za katere naj bi bili krivi zaporniki, ki so uspeli v kaosu med ljudsko vstajo pobegniti iz več zaporov.