Psiholog in neodvisni svetovalec Matic Munc je na današnji novinarski konferenci izpostavil povezavo med primerom domnevno spolno zlorabljene triletne deklice s Koroške in primerom Natalije Markač, ki so ji leta 1999 nepravno odvzeli obe hčerki.

"Gre za povezanost istih ljudi tako na Centru za socialno delo Ravne na Koroškem oziroma za strokovno delavko Ireno Pudgar in delovanje določenih posameznikov znotraj sistema slovenske policije, predvsem gre za odgovornost vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto na Generalni policijski upravi (GPU) Tatjano Mušič," je poudaril Munc.

Kritičen je bil predvsem do GPU, ki tako kot slovenjgraška policijska uprava po njegovem mnenju delujeta nestrokovno glede usposobljenosti kriminalistov pri spolnih zlorabah otrok.

Natalija Markač iz svetovalnice je med drugim povedala, da je svetovalnica zaradi suma koruptivnega ravnanja znotraj policije zoper določene osebe podala prijavo na komisijo za preprečevanje korupcije, ki je zadevo vzela v obravnavo. Svetovalnica je prav tako na ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) poslala zahtevo za pojasnilo. Trenutno čakajo na odgovore.

Oba primera po njenih besedah povezuje skupni imenovalec: iste osebe na ravenskem centru za socialno delo, iste osebe na slovenjgraški policijski upravi, isto sodišče, ista sodnica, ista izvedenka, isto tožilstvo in ista ekipa znotraj policije oziroma GPU.

"Vsekakor bomo vztrajali, da se zadeve razčistijo glede na to, da razpolagamo z dokazi, da so bila storjena različna kazniva dejanja. Glede na to, da je kazenski zakonik v Sloveniji za vse enak, pričakujemo sankcije," je še dejala Markačeva.

Kot je znano, je oče deklice s Koroške pred skoraj letom dni podal sum spolne zlorabe s strani dedka po mamini strani, deklice pa kljub pravnomočni odločitvi sodišča noče izročiti materi, ki je trenutno v varni hiši.

Iz policije so sporočili, da je bil v omenjenem primeru odrejen nadzor, ki je v zaključni fazi. Poudarjajo, da do sedaj nadzorniki niso potrdili "takih nepravilnosti, ki bi vplivale na končni rezultat preiskave oz. na ugotavljanje dejanskega stanja v obravnavanih primerih". Če bodo ugotovitve nadzora pokazale napake, bodo v policiji, kot poudarjajo, sprejeli vse ustrezne ukrepe za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti pri obravnavi podobnih primerov v prihodnje.

Policija sicer vsako leto organizira izobraževanja za kriminaliste s področja preiskovanja sumov kaznivih dejanj, storjenih na škodo otrok. Ker so posebej občutljivi prav razgovori z majhnimi otroki, so poleg strokovnega znanja potrebna dodatna senzibilnost in izkušenost preiskovalca. Kriminalisti, ki delajo na tem področju, so po trditvah policije primerno usposobljeni.