Starih ran ne sme nihče pozabiti, vendar pa te ne bi več smele biti ovira v odnosih med državami, je dejal Napolitano in prav pripadnost Evropski uniji ocenil kot nov mejnik pri sodelovanju. Poudaril je, da je dolžnost vsake države spominjati se svoje lastne zgodovine in ne izbrisati sledi na trpljenje lastnih ljudi.

V svojem govoru je po poročanju italijanskih medijev omenil tudi srečanje s predsednikoma republik Slovenije in Hrvaške lani poleti v Trstu ter izrazil pričakovanje, da bo članica EU kmalu tudi Hrvaška. Vsi smo ali pa bi morali biti evropski državljani in zato lahko danes končno gledamo naprej ter pričakujemo plodno sodelovanje, je dejal.

Ob tem je Napolitano omenil projekt zgraditve parka miru od Kobarida do Devina v spomin na milijon vojakov sosednjih držav, ki so umrli v prvi svetovni vojni, danes pa so te države povezane v Evropski uniji. Tako bi na viden način povrnili v spomin zlo, da se ne bi nikoli več ponovilo. To bi bil spomin na vse nedolžne ljudi, ki so bili ubiti ali umorjeni po kraških vrtačah, v jarkih prve svetovne vojne ali v fojbah leta 1945.

Na slovesnosti, ki so se je udeležili številni visoki italijanski politiki, ni bilo premiera Silvia Berlusconija.