Rekel je tudi, da so zahteve protestnikov legitimne in da se ne bo uklonil diktatu tujine. Pojasnil je še, da je zahteval šest ustavnih dopolnil, kar je bila ena od zahtev opozicije. Po njegovih besedah je zdaj prednostna naloga oblasti, da znova pridobijo zaupanje ljudstva in zaupanje v egiptovsko gospodarstvo. Zagotoviti je treba tudi mir in varnost in vrniti normalne razmere na ulice.

Zavzel se je tudi za kaznovanje odgovornih za nasilje in izrazil sožalje žrtvam nemirov in njihovim svojcem.

Predsednikov govor so v Egiptu nestrpno pričakovali, med drugim ga je napeto spremljalo tudi okoli milijon protestnikov na osrednjem kairskem trgu Tahrir oz. Trgu osvoboditve. Po govoru so bili zbrani na trgu nezadovoljni in razočarani, nekateri so celo metali čevlje v veliki zaslon, preko katerega so na trgu spremljali Mubarakov nagovor.

Ameriški predsednik Barack Obama je za danes sklical srečanje ameriških strokovnjakov za nacionalno varnost, je po Mubarakovem govoru sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs. Podrobnosti o napovedanem srečanju ni navedel.

Sulejman protestnike pozval, naj se vrnejo domov

Podpredsednik Egipta Omar Sulejman je v televizijskem nagovoru - kmalu po Mubarakovem - ljudi pozval, naj se združijo in gledajo v prihodnost ter naj ne spremljajo poročanj satelitskih televizijskih postaj. Zavezal se je, da bo z vso močjo, ki jo ima, skrbel za domovino. Sulejman sicer ni pojasnil, katera pooblastila je predsednik prenesel nanj. Obljubil je, da bo storil vse, da zagotovi miren prenos oblasti v skladu z ustavo.

Protestnike je pozval, naj se vrnejo domov, ljudstvo pa, naj se veseli prihodnosti. "Sposobni smo z lastnimi rokami zagotoviti svetlo prihodnost," je dejal. Mladim je sporočil, naj se vrnejo na delo. "Egipt vas potrebuje, da bi se razvijal. Ne poslušajte tujih medijev, ki želijo v to državo vnesti kaos, temveč prisluhnite svoji vesti," je še pozval Sulejman.

Tudi njegov govor množice ni pomiril. S trga Tahrir so se še naprej slišali glasni pozivi Mubaraku k odstopu, nekateri protestniki pa so napovedali, da bodo v petek odšli pred predsedniško palačo.

Vojska naj bi danes popoldne preprečila predajo oblasti

Vojska je po poročanju Al Jazeere Mubaraku danes preprečila, da bi nastopil pred množico in oblast javno predal podpredsedniku Sulejmanu. Predstavniki vojske so že sporočili, da so zaradi varnosti prevzeli oblast v državi in da bodo zahteve protestnikov uresničene.

Državna televizija je ob sporočilu vojske predvajala posnetek, na katerem obrambni minister Husein Tantavi vodi sestanek vrhovnega sveta, na katerem je bilo okoli 20 visokih vojaških častnikov. Na sestanku ni bilo Mubaraka, ki je vrhovni poveljnik vojske, niti njegovega podpredsednika Omarja Sulejmana.

Panetta: Velika verjetnost, da bo Mubarak odstopil še danes

Direktor ameriške obveščevalne službe Cia Leon Panetta pa je izjavil, da obstaja "velika verjetnost", da bo Mubarak odstopil še danes. "Dobil sem iste informacije kot vi, da obstaja velika verjetnost, da bi Mubarak lahko odstopil drevi," je Panetta odgovoril na vprašanje v kongresu o poročanju medijev, da naj bi Mubarak danes sestopil z oblasti.

Obama: Svet je priča zgodovinskim dogodkom v Egiptu

Ameriški predsednik Barack Obama je danes dejal, da je "absolutno jasno", da je svet priča zgodovinskim dogodkom v Egiptu in se zavzel za podporo demokratičnemu prenosu oblasti v državi.

"Zelo pozorno spremljamo današnje dogajanje v Egiptu, več pa bomo lahko povedali, ko bomo videli, kako se stvari razvijajo" je še dejal Obama. Ameriški predsednik ni komentiral navedb, da bo egiptovski predsednik Hosni Mubarak še danes odstopil, je pa pohvalil mlade Egipčane in vse družbene sloje za izredna prizadevanja za spremembe v državi.

"Hočemo, da ti mladi in vsi Egipčani vedo, da bo Amerika še naprej delala vse, kar je v naši moči, da podpremo miren prehod v demokracijo v Egiptu," je še dejal Obama.

V Egiptu se množijo stavke

Medtem se v Egiptu množijo tudi stavke. Številni zaposleni so svoje zahteve po višjih plačah in boljših pogojih dela povezali z odstopom Mubaraka. Stavk se je po navedbah sindikatov danes udeležilo več deset tisoč zaposlenih, tako v zasebnem kot javnem sektorju.